Wsparcie finansowe dla szpitali: NFZ ma już specjalny mechanizm. Przedstawiamy założenia

Autor: Szymon Bijak • Źródło: Ministerstwo Zdrowia, NFZ, PAP, Rynek Zdrowia23 września 2022 10:30

Szpitale otrzymają wsparcie finansowe. Narodowy Fundusz Zdrowia, na polecenie Ministra Zdrowia, przygotował specjalny mechanizm. Jednym z jego elementów są zmiany wycen w internie, SOR i izbach przyjęć, a także w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Są już projekty zarządzeń prezesa NFZ i szczegóły planowanych rozwiązań.

Wsparcie finansowe dla szpitali: NFZ ma już specjalny mechanizm. Przedstawiamy założenia
Wsparcie finansowe dla szpitali. NFZ przygotował specjalny mechanizm. Fot. AdobeStock
 • Dodatkowe wsparcie finansowe dla szpitali, które mają problem ze zbilansowaniem budżetu. NFZ, na polecenie Ministra Zdrowia, przygotował specjalny mechanizm
 • 22 września przedstawiano trzy projekty zarządzenia Prezesa NFZ zmieniające zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
 • Zapowiedziano zwiększenie wartości stawek ryczałtów dobowych dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i izb przujęć, współczynnik korygujący dla wybranych JGP (Jednorodna Grupa Pacjentów), a także zmiany w ryczałtach miesięcznych z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
 • Obecnie trwają konsultacje zarządzeń prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w tych zakresach

Nowe zarządzenia prezesa NFZ. Niedzielski: "Zdecydowałem o uruchomieniu kolejnej puli finansowej"

W czwartkowy wieczór, 22 września, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła trzy projekty zarządzenia Prezesa NFZ zmieniające zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w następujących rodzajach:

 • szpitalny oddział ratunkowy, izba przyjęć;
 • leczenie szpitalne, świadczenia wysokospecjalistyczne;
 • nocna i świąteczna opieka zdrowotna. 

Powyższe działania zostały podjęte w ramach poprawy jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce. Jest to jeden z elementów, który składa się na dodatkowe wsparcie finansowe dla szpitali. NFZ, na polecenie Ministra Zdrowia, przygotował właśnie specjalny mechanizm. 

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie udostępnionym przez Ministerstwo Zdrowia, jest on dedykowany szpitalom PSZ (podstawowego zabezpieczenia szpitalnego), u których wzrost wartości kontraktów netto, po ostatnim dodatkowym zasileniu podwyżkowym, nie przekroczył 16 proc. W głównej mierze chodzi o szpitale powiatowe. 

— Rozumiemy problemy, z którymi boryka się część placówek próbując dostosować się do nowej rzeczywistości i nowych potrzeb pacjentów, dlatego zdecydowałem o uruchomieniu kolejnej puli finansowej — poinformował, w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister zdrowia Adam Niedzielski.

— Dodatkowe wsparcie ułatwi szpitalom zachowanie płynności finansowej i zapewni dalsze udzielanie świadczeń medycznych — dodał szef resortu zdrowia.

Wsparcie finansowe szpitale będą otrzymywały do czerwca przyszłego roku.

Zwiększenie wartości stawek ryczałtów dobowych dla SOR i IP

— Zmiany mają na celu zwiększenie wartości stawek ryczałtów dobowych określonych dla SOR i IP [...]. Nowa wycena ma zostać zastosowana od dnia 1 października 2022 r. i wynika z opracowania przygotowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie analiz kosztowych i propozycji nowych wycen w odniesieniu do świadczeń udzielanych w SOR i IP — czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia. 

Wartości wag punktowych poszczególnych kategorii stanu zdrowia pacjenta uległy zmianie. Ponadto określono minimalną stawkę bazową dla izby przyjęć (przyjmuje się wartość nie niższą niż 3 746 zł). 

Kategorie stanu zdrowia pacjenta w SOR. Fot. screen
Kategorie stanu zdrowia pacjenta w SOR. Fot. screen

Kategorie stanu zdrowia pacjenta w IP. Fot. screen
Kategorie stanu zdrowia pacjenta w IP. Fot. screen

Współczynnik korygujący dla wybranych JGP

W kolejnym zarządzeniu opublikowany został natomiast katalog wybranych JGP (jednorodne grupy pacjentów), które zostały objęte współczynnikiem korygującym.

Chodzi o katalog produktów z następujących sekcji:

 • A (choroby układu nerwowego),
 • E (choroby układu krążenia),
 • F (choroby przewodu pokarmowego),
 • G (choroby wątroby, dróg żółciowych, trzustki i śledziony),
 • K (choroby układu dokrewnego),
 • L (choroby układu moczowo-płciowego),
 • Q (choroby naczyń),
 • T (obrażenia, urazy).

Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiany mają "na celu złagodzenie skutków wprowadzenia podwyżek wynagrodzeń". 

W związku z tym budżet zostanie obciążony o dodatkowe 321,8 mln zł w skali roku. 

Katalog wybranych JGP objętych współczynnikiem korygującym. Fot. screen
Katalog wybranych JGP objętych współczynnikiem korygującym. Fot. screen

Katalog wybranych JGP objętych współczynnikiem korygującym. Fot. screen
Katalog wybranych JGP objętych współczynnikiem korygującym. Fot. screen

Katalog wybranych JGP objętych współczynnikiem korygującym. Fot. screen
Katalog wybranych JGP objętych współczynnikiem korygującym. Fot. screen

Zmiany w ryczałtach miesięcznych z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Zmiany nastąpiły także w wysokości ryczałtów miesięcznych dla świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Chodzi o wartości porad lekarskich oraz wizyt pielęgniarskich. 

Składowa za liczbę udzielonych porad określana jest "odrębnie dla świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanych w warunkach ambulatoryjnych oraz odrębnie dla świadczeń udzielanych w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy". 

Ponadto, aby zniwelować różnice w wysokościach ryczałtów miesięcznych, które są określane przez dyrektora OW NFZ, "wprowadzono mechanizm zwiększający o 10 proc. wartość ryczałtów miesięcznych niższych od średniej wartości ryczałtu miesięcznego wskazanego w załączniku". 

Wysokość średniej dla wartości ryczałtu miesięcznego. Fot. screen
Wysokość średniej dla wartości ryczałtu miesięcznego. Fot. screen

Obecnie trwają konsultacje zarządzeń prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w tych obszarach. Opinie i uwagi — przez uprawnione podmioty — należy przesłać w wersji elektronicznej na adres poczty elektronicznej (sekretariat.dsm@nfz.gov.pl).

Dodatkowe pieniądze w zamian za mapę drogową

Ministerstwo Zdrowia przypomina jednak, że istnieje pewien warunek, który pozwoli placówkom na skorzystanie z kolejnej transzy wsparcia.

Szpitale, w ciągu trzech miesięcy od zmiany warunków finansowania, powinny przygotować tzw. "mapę drogową". Chodzi o kierunki działań, które mają wpłynąć na zrównoważenie kosztów i przychodów.

Wspomniana mapa — jak podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia — ma zostać opracowana w porozumieniu z organami założycielskimi oraz wojewódzkimi oddziałami Funduszu. 

- Rozumiemy trudną sytuację szpitali w dobie rosnących kosztów udzielania świadczeń. Dodatkowe pieniądze w zamian za mapę drogową transformacji to dobre rozwiązanie dla każdej ze stron, a przede wszystkim pacjentów - napisał na Twitterze minister zdrowia Adm Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum