Wschodni Kongres Gospodarczy: kiedy pilotaż w POZ

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 28 września 2017 18:48

Dwuletni pilotaż opieki koordynowanej w ramach POZ to okres zbyt krótki, szczególnie przy braku doświadczeń w tym zakresie - mówiła w czwartek (28 września) Joanna Szeląg, wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców PZ na sesji "Kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce" odbywającej się w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Wschodni Kongres Gospodarczy: kiedy pilotaż w POZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak dodała Joanna Szeląg, pilotaż opieki koordynowanej, choć ma być rozpoczęty za 3 miesiące, nadal wymaga jeszcze wielu przygotowań.

Pilotaż ma ruszyć 1 stycznia 2018 r. i trwać 2 lata; będzie finansowany z grantu. Według zapisów projektu ustawy o POZ po pół roku od zakończenia pilotażu opieka koordynowana ma obligatoryjnie wejść w całej podstawowej opiece zdrowotnej. - Pół roku to zdecydowanie za mało by ocenić wady i zalety opieki koordynowanej realizowanej w ramach takiego pilotażu. To też tak krótki czas, że trudno będzie zweryfikować możliwości finansowe płatnika - mówiła wiceprezes podlaskiego Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak dodała, na 3 miesiące przed zakładanym terminem wprowadzenia pilotażu nie ma jeszcze ustawy o pilotażach i NFZ z tego powodu nie rozpoczął prac nad przygotowaniem systemu informatycznego.

- Wcześniej była mowa o 70 praktykach lekarzy rodzinnych, które mają wziąć udział w pilotażu. W tej chwili pojawiła się koncepcja, że będzie ich 45 i mają objąć ok. 300 tysięcy pacjentów, ale to liczba zbyt skromna, by uznać ją za reprezentatywną próbę w skali kraju - uważa Joanna Szeląg.

Dzisiaj nie jest jeszcze jasne kto ma sfinansować dostosowanie systemów informacyjnych praktyk, które wezmą udział w pilotażu.

Jednym z zapowiadanych obecnie punktów rankingujących ofertę udziału w pilotażu jest posiadanie przez lekarza POZ rtg we własnych zasobach. - Skoro tak, to dzisiaj wątpliwe czy pilotaż obejmie małe praktyki lekarzy wiejskich, bo tam nie ma takiego sprzętu. Zakładamy, że takich wymagań nie będzie ostatecznie, są pozbawione podstaw - uważa wiceprezes podlaskiego PZ.

Z założeń pilotażu wynika, że lekarze POZ będą podpisywali umowy ze specjalistami innych dziedzin w określonych jednostkach chorobowych, w niektórych specjalnościach. - Mamy wątpliwości co do umieszczania w wymogach konsultacji z patomorfologiem w celu oceny biopsji tarczycy. W kraju mamy niewielu patomorfologów. O ile znajdą ich jednostki biorące udział w pilotażu, to wprowadzanie potem takiego obligatoryjnego wymogu dla wszystkich POZ byłoby bardzo trudne do wykonania - mówiła Joanna Szeląg.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum