Wrocław: związkowcy protestują przeciw planom przekształcania szpitali

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 września 2009 11:20

Skokiem na kasę nazywają związkowcy z Solidarności samorządowe plany przekształcania wrocławskich szpitali w spółki i zapowiadają dużą akcję protestacyjną.

Samorządowi dolnośląskiemu podlega pięć wrocławskich szpitali:
• Specjalistyczny Zespół Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej,  Dolnośląski Szpital Specjalityczny im. T. Marciniaka,
• Okręgowy Szpital Kolejowy,
• Specjalistyczny Rehabilitacyjno-Ortopedyczny Zespół Opieki Zdrowotnej,
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny – największy szpital samorządowy.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, wszystkie mają być przekształcone w spółki prawa handlowego, w których samorząd będzie miał sto procent udziałów. W zamian dostaną z tzw. rządowego planu B pieniądze na spłatę długów wobec ZUS.

Pierwszy ma być przekształcony szpital psychiatryczny – zadłużony na ponad 50 mln zł, najbardziej spośród wrocławskich placówek. Szpital co prawda od stycznia na bieżąco płaci składki za pracowników, ale przez poprzednie osiem miesięcy w ogóle ich nie odprowadzał. Stracili na tym pracownicy, którzy w tym czasie odeszli na emeryturę. ZUS wypłaca im co miesiąc kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych mniej.

Związkowy są oburzeni biznesplanem przekształcenia w spółkę. W ich opinii, urzędnicy zakładają, że przez trzy pierwsze lata spółka zadłuży się aż na 10 mln zł.

– Ale najgorsze jest to, że chcą sprzedać część pięknego terenu, który należy do szpitala – mówi Hanna Trochimczuk-Fidut, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Chodzi o hektarową działkę położoną przy ul. Wybrzeże Korzeniowskiego, w rogu której stoi budynek mieszczący oddział leczenia depresji. W czasach koniunktury mogła kosztować nawet 20 mln zł, teraz dużo mniej. Plan zakłada, że spółka zbuduje nowy pawilon obok budynku głównego i tam przeniesie oddział leczenia depresji.

Maria Borzyszka, dyrektorka Wydziału Restrukturyzacji Ochrony Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim, pomysł sprzedaży działki tłumaczy brakiem pieniędzy na niezbędne inwestycje i spłacenie długów szpitala wobec dostawców i innych firm prywatnych.

Związkowcy plany sprzedaży gruntów nazywają „skokiem na kasę”.

– Jest plan połączenia szpitala rehabilitacyjnego ze szpitalem przy ul. Kamieńskiego i sprzedaży gruntów przy ul. Poświęckiej. Po likwidacji szpitala kolejowego ma być także sprzedany teren przy ul. Wiśniowej. To atrakcyjne działki, na których ktoś nieźle zarobi – wylicza Gazecie Trochimczuk-Fidut.

Związki zapowiadają dużą akcję protestacyjną. Tymczasem przekazały marszałkowi Markowi Łapińskiemu negatywną opinię o planowanych przekształceniach własnościowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum