Wrocław: zabytkowe budynki dawnej kliniki zostaną wyburzone?

Autor: gazetawroclawska.pl/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2017 12:17

Kompleks budynków przy ul. Bujwida we Wrocławiu, w których do jesieni 2015 roku znajdowała się uniwersytecka klinika dla dzieci chorych na nowotwory, może zostać wyburzony. Uczelnia złożyła wniosek o rozbiórkę.

Wrocław: zabytkowe budynki dawnej kliniki zostaną wyburzone?
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, kierowana przez prof. Alicję Chybicką, od 2015 r. funkcjonuje w nowej siedzibie.

Natomiast stary kompleks 11 budynków przy ul. Bujwida 44 może zostać sprzedany, a następnie wyburzony - informuje Gazeta Wrocławska.

- Szykujemy się do sprzedaży, choć ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły - deklaruje Monika Maziak, rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dodaje, że uczelnia złożyła wniosek o możliwość wyburzenia.

- Nie oznacza to, że na teren przy Bujwida wjadą buldożery. Podejmując decyzję o kupnie, inwestor powinien dostać komplet informacji o tym, co może na tej działce zrobić - podkreśla rzeczniczka.

Mieszkańcy i miejska konserwator zabytków będą bronić budynków przy Bujwida. - Pierwszym krokiem, aby zatrzymać decyzję o rozbiórce jest opinia miejskiej konserwator zabytków - wyjaśnia Wiktoria Matejko, mieszkanka wrocławskiego osiedla Ołbin, która podpisała się pod listem do konserwator Agaty Chmielowskiej.

- Kompleks budynków (przy Bujwida - red.) jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia, co oznacza, że cały zespół oraz budynki go tworzące są zabytkami w rozumieniu ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - informuje Agata Chmielowska.

Dodaje, że ewentualny projekt rozbiórki musi być uzgodniony z konserwatorem, który ma możliwość zareagowania na plany inwestora i zanegowania przeprowadzenia inwestycji, jeżeli narusza ona zasady ochrony zabytków.

Więcej: gazetawroclawska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum