Wrocław: za kilka miesięcy ruszy likwidacja szpitala kolejowego

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2009 13:19

W kwietniu 2010 r. przestanie istnieć Okręgowy Szpital Kolejowy we Wrocławiu. Likwidacja lecznicy rozpocznie się w styczniu. W mieście pozostanie 13 szpitali publicznych i jeden prywatny, działający w oparciu o kontrakt z NFZ.

Wrocław: za kilka miesięcy ruszy likwidacja szpitala kolejowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Od 1 kwietnia wszystko, co mieści się w budynkach szpitala kolejowego, będzie funkcjonowało pod szyldem Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego  im. Marciniaka - informuje Jarosław Maroszek, dyrektor departamentu  zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. - Szpitalami będzie zarządzał obecny dyrektor szpitala im. Marciniaka - dodaje dyrektor Maroszek.
 
Podkreśla jednocześnie, że dzięki likwidacji jest szansa na rządowe wsparcie w zakresie umorzenia części zadłużenia. Może to być kwota około 17 mln zł na pokrycie długów OSK wobec ZUS.

We Wrocławiu od 1998 r. znikają kolejne szpitale, które uznano za nierentowne. I tak: nie ma już szpitala św. Józefa na Ostrowie Tumskim, dziecięcego przy ul. Krakowskiej i szpitala internistycznego na pl. Katedralnym. Zlikwidowano także szpitale wojewódzkie im. Rydygiera i im. Babińskiego. Część oddziałów przeniesiono do innych placówek, m.in. do nowego Akademickiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej.

Prof. Alicja Chybicka kierująca kliniką onkologii dziecięcej, ubolewa, że kilku zamkniętych oddziałów pediatrycznych nie przywrócono.

Zdaniem Joanny Mierzwińskiej, rzecznika Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, przydałoby się wzmocnienie kardiologii, chirurgii ortopedycznej, neurochirurgii, okulistyki, laryngologii i stworzenie nowego  oddziału położniczego.

Ten ostatni być może powstanie w planowanym szpitalu na Stabłowicach. Przeniosą się do niego wszystkie oddziały Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum