Wrocław: wysyłają pacjentów do... nielegalnego laboratorium

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2009 16:00

Zakład Opieki Zdrowotnej Psie Pole kieruje pacjentów do nielegalnego, nieskontrolowanego prze sanepid laboratorium medycznego.

Wrocław: wysyłają pacjentów do... nielegalnego laboratorium

Jak podaje Gazeta Wyborcza, laboratorium Wro-Lab nie ma w rejestrze Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, który prowadzi ewidencję wszystkich zakładów opieki zdrowotnej, a więc także laboratoriów medycznych.

Nie wiedziała nic o nim także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, dopóki nie dostała donosu o tym, że krew jest tam pobierana na korytarzu, a pomieszczeniach laboratorium panuje kurz. ZOZ Psie Pole we Wrocławiu, który wysyła pacjentów na badania do nielegalnego laboratorium, ma trzy przychodnie. Leczy się w nich nawet kilka tysięcy wrocławian.

Pracownik laboratorium dziennikarza Gazety pytającego o szefa placówki, poinformował, że kierownik to Niemiec, nie ma do niego telefonu i kontaktuje się z nim mailowo. Spółkę, która jest właścicielem wrocławskiego laboratorium zarejestrował w sierpniu 2004 roku Edgar Fenzlein. Niemiec jest także prezesem firmy Eurolab, która dystrybuuje w Polsce testy i odczynniki laboratoryjne.

Teresa Chmiel, dyrektorka ZOZ Psie Pole, które zleca Wro-Labowi badanie swoich pacjentów, była zdziwiona, że laboratorium nie figuruje w rejestrze wojewody.

Rzeczniczka Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Joanna Mierzwińska poinformowała portal rynekzdrowia.pl, że 14 grudnia zostanie wysłane pismo do Teresa Chmiel.

– ZOZ Psie Pole ma podpisane 12 umów podwykonawczych. Pani dyrektor musi być świadoma, że nie mogła podpisać umowy z tą placówką, gdyż nie ma ona statusu zakładu opieki zdrowotnej, a jest tylko prywatną firmą. Kierujemy zatem pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

Zarówno dolnośląski oddział NFZ, jak i Dolnośląski Urząd Wojewódzki, zapowiedziały kontrolę w ZOZ Psie Pole.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum