Wrocław: w USK przekładają planowe zabiegi na przyszły rok

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 30 października 2019 21:09

Kilkuset pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy Borowskiej we Wrocławiu otrzymało z placówki informację, że ich zabiegi, które miały się odbyć na oddziałach chirurgicznych, muszą zostać przeniesione na przyszły rok. Powód? Brak pieniędzy.

Wrocław: w USK przekładają planowe zabiegi na przyszły rok
Fot. PTWP

Pacjenci chirurgiczni, którzy mieli zaplanowane zabiegi w szpitalu przy Borowskiej jeszcze na ten rok, muszą uzbroić się w cierpliwość. Przedstawiciele placówki zadzwonili już do każdej takiej osoby i ją poinformowali o nowych terminach w 2020 roku.

Pieniądze z przyznanego szpitalowi ryczałtu kończą się, a wszystkie zabiegi wykonane ponad plan to byłby koszt, którego NFZ nie musi zwrócić. W przypadku szpitali, gdzie funkcjonują SORy, nie zawsze można z wyprzedzeniem rozplanować miesięczne koszty.

- Przenosimy tylko tych pacjentów, którzy mają planowe zabiegi, a ich stan nie zagraża życiu. Dużo osób trafia do nas w trybie nagłym i im musimy udzielić pomocy od razu. Wysokość ryczałtu nie pokrywa faktycznych potrzeb - wyjaśnia Monika Kowalska, rzecznik USK.

Placówka w tym roku już kilkukrotnie występowała do NFZ o zwiększenie finansowania. Prośby były argumentowane tym, że w szpitalu można by wykonywać więcej zabiegów. NFZ nie przychylił się jednak do tego wniosku.

- Dyrektorzy szpitali znali od początku roku wysokość budżetu na 2019 rok i mieli pełną informacje o kwotach na leczenie pacjentów. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu każdego roku dostaje więcej pieniędzy. W 2018 roku była to kwota 585 mln zł, w tym roku jest to już 633 mln zł - mówi Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego oddziały NFZ.

Więcej: gazetawroclawska.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum