Wrocław: tu także młodzi lekarze oddawali krew

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 03 października 2017 11:00

Ogólnopolski protest młodych lekarzy rozpoczął się w poniedziałek (2 października) głodówką w jednym z warszawskich szpitali i masową akcją oddawania krwi w całej Polsce. Młodzi lekarze w dwóch pierwszych latach rezydentury rezydentury zarabiają 2 200 zł na rękę, potem mają 2 400 zł do końca rezydentury.

Wrocław: tu także młodzi lekarze oddawali krew
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Protestujący domagają się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego, nie niższego niż 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat oraz do 9 proc. w ciągu 10 lat.

Na razie nie wiadomo dokładnie, ilu młodych lekarzy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku przyłączyło się do protestu, który ma potrwać do piątku. W kolejnych dniach krew będą oddawać m.in. fizjoterapeuci, technicy analityki medycznej, diagności medyczni i dietetycy.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu pracuje 280 rezydentów. W poniedziałek oddawali krew i nie podjęli pracy. Nie spowodowało to jednak kłopotów z funkcjonowaniem szpitala, który na taką sytuację się przygotował. Młodzi lekarze już w ubiegłym tygodniu infomowały jego władze, że w poniedziałek pójdą oni oddać krew.

Barbara Dudek, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii, zapowiada, że jeżeli ministerstwo nie spełni postulatów protestujących, lekarze zorganizują ogólnopolski strajk.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze