Wrocław: szpitale nie zgadzają się na kontrakt zaproponowany przez NFZ

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2009 13:06

Konsorcjum Szpitali Wrocławskich nie zgadza się z propozycją kontraktów, jakie przedłożył im dolnośląski oddziału NFZ na dwa ostatnie miesiące. Zaoferowane warunki ich zdaniem są zbyt małe. Grożą, że jeśli jeśli Fundusz nie podniesie oferty, wypowiedzą warunki kontraktu.

Wrocław: szpitale nie zgadzają się na kontrakt zaproponowany przez NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Piotr Pobrotyn, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego wylicza, że oferta jest niższa średnio o mniej więcej 15 proc. Jeśli dyrektorzy zgodnie z zapowiedzią wypowiedzieliby warunki kontraktu, to oznaczałoby, że zgodnie z przepisami do końca roku NFZ musiałby płacić szpitalom tyle ile dotąd.

Prezes NFZ podzielił niedawno 1,152 mld zł z rezerwy budżetowej z poprzedniego roku. Na Dolny Śląsk przypadło zaskakująco mało pieniędzy, bo tylko 58 mln. Przeciwko takiemu podziałowi zaprotestowali marszałek, wojewoda oraz rektor Akademii Medycznej.

Szefowie wrocławskich placówek martwią się też o przyszłoroczne kontrakty. Mówią, że szpitalom grozi zapaść, jeśli pieniędzy będzie mniej niż w tym roku. Sytuacją dolnośląskiej służby zdrowia chcą zainteresować parlamentarzystów, którzy mogliby lobbować w resorcie zdrowia za korzystnym dla regionu podziałem pieniędzy. Spotkanie dyrektorów szpitali z dolnośląskimi parlamentarzystami odbędzie się prawdopodobnie na początku września.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum