Wrocław: szczepią, ale tylko... swoją szczepionką

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2010 19:25

Przychodnia Polskiego Centrum Zdrowia Instytut Medyczny odmówiła podania szczepionki kupionej w aptece. Zaproponowała swoją... z marżą.

Ojciec chciał poddać obowiązkowemu szczepieniu szczepienie przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi swoje 3,5-miesięczne dziecko w przychodni PCZ Instytut Medyczny we Wrocławiu. Pierwszą dawkę kupił w aptece, bo tak wychodzi najtaniej, i zaszczepił dziecko. Kiedy chciał, aby podano dziecku drugą dawkę dowiedział się, że dyrektorka przychodni Beata Gałązkowska zakazała lekarzom wypisywania recept na szczepionki. Rodzice muszą kupić droższy preparat na miejscu, w gabinecie szczepień.

Kupując trzy szczepionki w aptece, a nie w przychodni, gdzie są droższe, można zaoszczędzić 73 złote. To tyle, ile kosztują dobre pieluchy na dwa tygodnie.

– Nie możemy prześledzić tego, jak długo szczepionka przebywała w niesprzyjających warunkach. Nie możemy wziąć na siebie odpowiedzialności za pacjenta, dlatego sprzedajemy szczepionki na miejscu – tłumaczy dziennikarzowi Gazety Wyborczej Tomasz Bąk, dyrektor ds. lecznictwa i członek zarządu PCZ. – Musimy przestrzegać przepisów. Podczas audytów certyfikujących zwrócono nam na ten problem uwagę, stąd nasza decyzja. Na ulotkach przy szczepionkach są ostrzeżenia o możliwych powikłaniach, a nawet zgonie. Niektóre preparaty są zbudowane z żywych bakterii, więc ich właściwości mogą łatwo ulec zmianie.

Innego zdania jest Irena Knabel-Krzeszowska, wiceprezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, która protestuje:

–To niedopuszczalne, żeby w gabinecie przychodni sprzedawać szczepionki. Miejscem sprzedaży leków jest apteka.

Izba Aptekarska informuje, że w Polsce lekarz może zaszczepić dziecko preparatem dostarczonym przez rodziców. Może ich poprosić o podpisanie w historii choroby oświadczenia, że wiedzieli, w jakich warunkach należało przechowywać szczepionkę, i że była ona dobrze zabezpieczona. Jeżeli ma jakieś wątpliwości, może odmówić szczepienia.

Więcej na: www.wroclaw.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum