Wrocław: sytuacja finansowa DCO coraz trudniejsza

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2017 09:42

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu ma coraz większe problemy finansowe. Nie tylko nie otrzymało pieniędzy za zrealizowane już procedury, ale też wiele z nich jest niedoszacowanych. Najgorzej jest z wyceną hospitalizacji do radioterapii.

Prof. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu Fot. PTWP

Prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu nie ukrywa, że brakuje pieniędzy na leczenie. Szpital czeka na zaległe 18 mln zł z NFZ. Na razie wstrzymano wszystkie inwestycje - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak wskazuje GW, w podobnej sytuacji są także inne publiczne szpitale onkologiczne w Polsce, ale to DCO jest w najtrudniejszym położeniu. Wrocławski szpital nie otrzymał żadnych pieniędzy ze specustawy ministra zdrowia, która uruchamiała rezerwy Funduszu pozwalające na opłacenie zaległych świadczeń.

Czytaj: Centra onkologii pod kreską. Na koniec roku ich zadłużenie może sięgnąć 1 mld zł

Jak szacuje szef DCO, w sumie NFZ powinien zapłacić Centrum 18 mln 297 tys. zł, z czego 3,2 mln stanowią świadczenia realizowane w ramach pakietu onkologicznego, 6,8 mln zł - leki onkologiczne, a 4,2 mln zł - ponadlimitowa diagnostyka.

Ponadto wiele procedur jest niedoszacowanych. Najgorzej jest z wyceną hospitalizacji do radioterapii, która została zrównana ze stawką za pobyt w hotelu, a przecież niektórzy pacjenci muszą mieć całodobową opiekę specjalistów. Usunięcie guza przy oszczędzeniu piersi zostało wycenione przez NFZ na 5826 zł, a jego koszt to 8228 zł. Resekcja tarczycy refundowana jest na poziomie 3723 zł, choć kosztuje 6937 zł, a w przypadku resekcji żołądka szpitale zamiast 15 997 zł dostają 12 036 zł.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum