Wrocław: robot da Vinci pracuje już pół roku, wciąż bez refundacji

Autor: SAB/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2011 12:39

Już od pół roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu operuje robot da Vinci. Dotychczas przy asyście robota wykonano 36 operacji z dziedziny ginekologii, urologii oraz chirurgii naczyniowej.

Wrocław: robot da Vinci pracuje już pół roku, wciąż bez refundacji
Robot chirurgiczny da Vinci to specjalistyczny system, zbudowany z konsoli sterowniczej, za pomocą której chirurg kieruje czterema interaktywnymi ramionami, wyposażonymi w narzędzia chirurgiczne i kamerę endoskopową.

- Robot da Vinci umożliwia precyzyjne operacje, szczególnie w trudno dostępnych miejscach w ciele pacjenta, do których do tej pory wgląd w sposób tradycyjny był bardzo trudny - np. zmiany nowotworowe w miednicy małej (macica z przydatkami, odbytnica, prostata) czy guzy w okolicy podstawy czaszki - podkreśla prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Według szacunków lekarzy koszt operacji przy zastosowaniu robota chirurgicznego, w zależności od jej rodzaju, wynosi od 5 do 25 tys. zł (bez amortyzacji). Niestety NFZ nie refunduje operacji z użyciem robota, przez co pozyskiwaniem środków na operacje przy asyście da Vinci obarczeni są lekarze.

- Robot oraz zestaw trzech kompletów narzędzi, wystarczającym na około 30 operacji, został zakupiony w ramach grantu naukowego Funduszu Nauki i Technologii Polskiej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Grant ten został wypracowany przez pracowników naszego szpitala. Mocne wsparcie otrzymaliśmy też od Fundacji Polska Miedź - informuje prof. Witkiewicz

Nie ma też możliwości operowania za pomocą da Vinci pacjentów, którzy sami chcą za to zapłacić, ponieważ wrocławski szpital jest placówką publiczną (SP ZOZ) i przy obecnych uregulowaniach prawnych okazuje się to po prostu niemożliwe.

W związku z perspektywami, jakie daje możliwość praktycznego wykorzystania zdolności robota, powstało Polskie Towarzystwo Chirurgii Robotowej. Jego misją jest wdrażanie nowych technik wykorzystania narzędzia jak również propagowanie wiedzy dotyczącej da Vinci i jego możliwości.

 - Dzięki działalności Towarzystwa mamy szansę wprowadzać nowe metody leczenia operacyjnego, opartego na wykorzystaniu najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu medycznego, jakim jest robot chirurgiczny - mówi prof. Wojciech Witkiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum