Wrocław: ratownicy pokazali swój dzień pracy na filmie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2017 09:57

Wrocławscy ratownicy medyczni, w ramach trwającej akcji protestacyjnej, pokazali na filmie jak wygląda ich dzień, m.in. w Dyspozytorni Medycznej i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Chcą w ten sposób wskazać na dysproporcje pomiędzy odpowiedzialną i stresującą pracą, a niskimi zarobkami.

Wrocław: ratownicy pokazali swój dzień pracy na filmie
Stres i widok ludzkiego cierpienia to nieodłączne elementy pracy ratowników, a to odbija się na ich życiu rodzinnym Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Rzadko pracują 8 godzin dziennie, często o wiele dłużej. Nadgodziny lub nocne zmiany to w tej pracy standard. Ponadto nigdy nie wiadomo, co czeka ich na miejscu zdarzenia. Bywają drobne urazy, ale i poważne obrażenia, np. w wypadkach komunikacyjnych. Zdarza się, ze nie udaje się im uratować życia pacjentów. Stres i widok ludzkiego cierpienia to nieodłączne elementy pracy ratowników, a to odbija się na ich życiu rodzinnym - informuje Gazeta Wyborcza.

Jednocześnie średnie miesięczne wynagrodzenie na etacie wynosi ok. 3100 zł brutto plus dodatki. Zarobki na rękę wahają się średnio od 1700 zł do 3000 zł.

W maju rozpoczął się ogólnopolski protest ratowników medycznych. Powodem jest sprawa podwyżek. Resort zdrowia zaproponował 800 zł, ale na takie warunki ratownicy się nie zgadzają, domagając się podwyższenia uposażenia w wysokości 1600 zł brutto miesięcznie - o tyle, ile wywalczyły sobie pielęgniarki.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum