KL, Radio Zet/Rynek Zdrowia | 11-12-2014 14:14

Wrocław: ratownicy podpisali aneksy, pogotowie ogłosiło konkurs

Dyrekcja Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu ogłosiła konkurs dla ratowników, choć wcześniej podpisała aneksy, przedłużające współpracę z dotychczasowymi pracownikami. Teraz domaga się ich zwrotu.

Fot. PTWP

Ratownicy obawiają się, że część z nich straci pracę albo będzie zarabiać jeszcze mniej niż obecnie. Oceniają, że aby wygrać konkurs, będą musieli obniżyć stawki. Atmosferę wśród załogi pogarsza fakt, że lekarze pracujący w pogotowiu dostali podwyżki. Ratownicy zapowiadają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, rozpoczną strajk.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Grażyna Paszkiet-Wójcik, rzecznik Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, pogotowie zobligowane jest do działania zgodnie z przepisami obowiązującego prawa.

- Zgodnie z art. 26 ustawy o działalności leczniczej udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy udzielającym i przyjmującym zamówienie. Przy czym zawarcie takiej umowy może nastąpić jedynie po przeprowadzeniu konkursu  - dodaje rzeczniczka.

Zaznacza jednocześnie, że pogotowie nie przewiduje obniżania obowiązujących stawek.