Wrocław: pracownicy szpitala odkryli zapomniany aparat RTG

Autor: Gazeta Wrocławska,NIK/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2010 15:25

Przez pięć lat aparat RTG stał bezużytecznie na zapleczu SPSK nr 1 we Wrocławiu.

To jedno z sześciu urządzeń, jakie pięć lat temu kupił poprzedni dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego. Zapakowany aparat odkryli pracownicy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1, gdy przy okazji łączenia klinik szpital zaczął przeprowadzać inwentaryzację.

Związkowcy z „Solidarności” w PSK 1 powiadomili prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa niegospodarności, ta jednak odmówiła wszczęcia śledztwa.

Piotr Nowicki, wicedyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego ds. sprzedaży i controllingu, uważa, że problem został sztucznie wywołany przez związkowców z SPSK nr 1.

– Ktoś robi sensację z niczego. Od początku wiedzieliśmy, gdzie znajduje się aparat. Jako właściciel, ASK ma prawo robić ze sprzętem, co chce – powiedział dyrektor Nowicki Gazecie Wrocławskiej.

Przypomnijmy: sprawa rentgena we Wrocławiu wpisuje się w upublicznione niedawno wyniki kontroli NIK, która sprawdzając wykorzystanie specjalistycznej aparatury medycznej przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej wykryła liczne zaniedbania i uchybienia. Inspektorzy odkryli na przykład, że w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych od 6 lat leżał w magazynie endoskop-gastrofibrylator oraz wideogastroskop, które były wyposażeniem nieistniejącej od 2002 roku poradni gastroenterologicznej. Natomiast w 116 Szpitalu Wojskowym W Opolu przez cztery lata leżał niewykorzystany zestaw do kolonoskopii. Powodem był brak  myjki endoskopowej do sterylizacji...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum