Wrocław: pielęgniarki ostrzegają przed masowym zamykaniem oddziałów

Autor: Gazeta Wrocławska, JW/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2019 14:06

"Brakuje pielęgniarek i stoimy przed zagrożeniem zamknięcia jednego z oddziałów. (...) Przyjdźcie do nas do pracy i ratujcie dzieci" - taki wpis 29 maja zamieściła na swoim facebookowym profilu prof. Alicja Chybicka, szefowa Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei” we Wrocławiu. - Zamykanie oddziałów to tylko kwestia czasu - ostrzegają pielęgniarki.

Wrocław: pielęgniarki ostrzegają przed masowym zamykaniem oddziałów
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prof. Chybicka zapowiedziała, że jeśli do 5 czerwca klinika nie znajdzie 12 nowych pracowników (pielęgniarek i ratowników medycznych), jeden z jej oddziałów zostanie zamknięty.

Jak mówi w Gazecie Wrocławskiej Anna Szafran, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, to, z czym mamy do czynienia w Przylądku Nadziei, jest zaledwie zapowiedzią tego, co grozi nam w najbliższych latach i to na znacznie większa skalę. "Jeżeli rządzący naszą służbą zdrowia, ale też odpowiadający za zarządzanie poszczególnymi placówkami, nie podejmą zdecydowanych kroków, nie unikniemy krachu" - ostrzega.

W woj. dolnośląskim do spełnienia ministerialnych limitów brakuje około 5800 pielęgniarek. Tylko we Wrocławiu może już ich brakować ponad pół tysiąca.

Podczas tegorocznego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (2019) Zofia Małas, prezes NRPiP wspominała, że choć są pozytywne sygnały świadczące o odradzaniu się pielęgniarstwa w Polsce, to problemy kadrowe nadal są poważne, tym bardziej, że średnia wieku pielęgniarek wynosi 52 lata, a położnych - 50 lat.

Polska Federacja Szpitali zauważa, że szczególnie w mniejszych miejscowościach brakuje personelu pielęgniarskiego. Podpowiada, że być może - wzorem innych państw - należy zdefiniować uprawnienia dla kilku poziomów tego zawodu: inaczej dla pielęgniarki pracującej w domu opieki, inaczej dla pracującej w przychodni, a jeszcze inaczej dla zatrudnionej w szpitalu, stosownie do oddziału.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum