Wrocław: oddziały internistyczne pełne pacjentów

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2017 13:52

We wrocławskich oddziałach internistycznych jest 448 łóżek. Przydałoby się co najmniej 100 dodatkowych miejsc. Dyrektorzy nie chcą jednak powiększać oddziałów, bo ich zdaniem NFZ zbyt mało płaci za pacjentów internistycznych.

Wrocław: oddziały internistyczne pełne pacjentów
Procedury na oddziałach internistycznych są niedoszacowane. Fot. Shutterstock

Pacjenci leżą na łóżkach dostawionych w salach bądź na korytarzach, a także na oddziałach specjalistycznych, bo na internie nie ma miejsca - pisze Gazeta Wrocławska i dodaje, że jeżeli szpital zrobi nadwykonania, to może być prawie pewny, że nie otrzyma za to zapłaty.

Prof. Grzegorz Mazur, konsultant wojewódzki w dz. chorób wewnętrznych wyjaśnia, że w takiej sytuacji nikt nie chce zadłużać szpitala, bo to może grozić nawet jego zamknięciem. 

Potwierdza też, że procedury na oddziałach internistycznych są niedoszacowane, a NFZ nie płaci za dodatkowych pacjentów. Jak podaje prof. Mazur, Fundusz nie zapłacił dolnośląskiej internie 13,5 mln zł za pacjentów leczonych jeszcze w 2015 r.

Niektóre szpitale wręcz likwidują miejsca na oddziałach wewnętrznych. W 2015 r. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka Centrum Medycyny Ratunkowej złożył wniosek o zmniejszenie liczby łóżek z 49 do 29.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum