Wrocław: kwestują na hematologię dziecięcą

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2009 10:31

Na budowę nowej kliniki onkologii i hematologii dziecięcej, która ma stanąć przy ul. Borowskiej we Wrocławiu potrzeba 60 mln zł.

Trzeba je uzbierać złotówka po złotówce – informuje Gazeta Wrocławska. Dziś Katedra i Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM we Wrocławiu mieści się w budynku przy ul. Bujwida. Jest ciasno, przecieka dach, budynek obsługuje tylko jedna winda. Na nowe lokum nie ma jednak pieniędzy. Trzeba je zebrać. Budowa ma kosztować 60 mln zł.

Prof. Alicja Chybicka, kierująca kliniką, uważa, że gdyby Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, która wspomaga działalność placówki, liczyła tylko na pomoc państwa, to lecznica przeniosłaby się na ul. Borowską za 20 lat. Ma jednak nadzieje, że dzięki różnym inicjatywom i zbiórkom przeprowadzka uda się do 2012 r. Na nową klinikę fundacja zebrała dotychczas 4 mln zł. Do końca roku suma może się zwiększyć jeszcze o 2 mln zł, bo urzędy skarbowe przekażą jej pieniądze z odpisów 1 proc. podatku.

Pieniądze obiecał również dolnośląski Urząd Marszałkowski. Nie wiadomo jeszcze o jakiej sumie mowa, bo zarząd województwa chce najpierw poznać kosztorys inwestycji, by mówić o konkretach.

– Główny ciężar przedsięwzięcia musi wziąć na siebie Akademia Medyczna, do której należy klinika – mówi Gazecie wicemarszałek Jerzy Łużniak.

Ale Akademia jest finansowana z budżetu państwa i pieniędzy na stół wyłożyć nie może. Pod budowę kliniki udostępniła za to hektar gruntu i razem z fundacją będzie pisała wniosek o dotację na ten cel z Unii Europejskiej. Budowę ma natomiast finansowo wesprzeć Ministerstwo Zdrowia. Budżet tak potrzebnej inwestycji wspomogą też na pewno różne kwesty.
W
 czwartek (13.08) na budowę nowej kliniki onkologii i hematologii dziecięcej, pieniądze zbierać będzie prawie 400 motocyklistów, którzy przyjadą do Wrocławia na XIII Międzynarodowy Zlot Honda GoldWing.

Co ciekawe, stare dziś budynki kliniki dwadzieścia late temu powstały również dzięki społecznym zbiórkom pieniędzy. W taki sposób w latach 80. o powstanie obecnej kliniki walczyła prof. Janina Bogusławska-Jaworska, twórca społecznego komitetu budowy. Dzięki ogromnemu wsparciu, po czterech latach budowy, klinikę otwarto w 1989 r.  Był to jeden z najnowocześniejszych dziecięcych szpitali hematologicznych w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum