Wrocław: klinika prof. Alicji Chybickiej znów bez pieniędzy

Autor: TVP Wrocław, RZ/Rynek Zdrowia • • 09 października 2009 11:46

W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu zanosi się na kolejny dramat: nie ma pieniędzy na operacje, może też zabraknąć na leki.

Lekarze nie mają wątpliwości: dla dzieci chorych na białaczkę szpikową i z guzami nowotworowymi to wyrok. Tymczasem Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ winien jest klinice 2 mln zł za nadwykonania. Pieniędzy nie zwróci, bo – jak mówi jego rzecznik, Joanna Mierzwińska – sam nie ma.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób problem zostanie rozwiązany. Wiadomo natomiast, że to nie pierwsza taka sytuacja. W początkach lutego 2007 r. 8,6 mln zł zamiast do Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, trafiło do komornika. Rodzice dzieci z chorobą nowotworową leczonych we wrocławskiej klinice, zwrócili się z dramatycznym apelem o pomoc. Na oddziale onkologii dziecięcej leżało wtedy blisko pięćdziesięcioro małych pacjentów. Kolejnych trzydzieścioro przebywało w szpitalnym hotelu ze względu na podawaną codziennie chemię. Pod stałą opieką lekarzy było ponadto ponad 1,8 tys. pacjentów pozostających w domu.

Dyrekcja ASK nie ukrywała wówczas, że nosi się z zamiarem złożenia do prokuratury zawiadomienia o narażeniu zdrowia i życia ludzkiego. Ówczesnemu ministrowi zdrowia, prof. Zbigniewowi Relidze, udało się  osiągnąć pewne ustępstwa dla kliniki, polegające na rozłożeniu zadłużenia na dłuższe okresy spłat. Z całej Polski płynęły pieniądze od firm i osób prywatnych, poruszonych sytuacją.

Klinika Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu kierowana przez prof. Alicję Chybicką jest jednym z trzech największych w Europie ośrodków przeszczepowych. Wykonuje 40 proc. przeszczepów szpiku w kraju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum