Wrocław: dyrektor Dolnośląskiego OW NFZ odwołany

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2009 09:42

W miniony czwartek (23 lipca) prezes NFZ Jacek Paszkiewicz odwołał ze stanowiska dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Krzysztofa Dworaka. Od wczoraj jego obowiązki pełni Violetta Niemiec, która do tej pory była odpowiedzialna za finanse w oddziale.

Pod koniec czerwca Paszkiewicz poprosił radę dolnośląskiego oddziału o opinię w sprawie odwołania Dworaka. Jej członkowie wystawili Dworakowi laurkę, uznając, że jest on odpowiedzialną osobą, która sprawdza się w zarządzaniu 4 miliardami budżetu.

Innego zdania jest jednak resort zdrowia. Wiceminister Jakub Szulc skrytykował Dworaka.

– Problemy, z jakimi nie radził sobie oddział pokazują, że Dworak nie ma zdolności do zarządzania finansami ochrony zdrowia. W innych regionach Polski kontraktowanie przebiegało przecież spokojnie – komentował Szulc.

Głównym grzechem Dworaka było nie podpisanie na przełomie roku umów z przychodniami. W wyniku opieszałości Funduszu połowa poradni specjalistycznych musiała zamknąć gabinety na prawie tydzień. Ministerstwo Zdrowia zleciło wtedy kontrolę i zarzuciło dyrektorowi niewłaściwy nadzór nad komisjami konkursowymi. Kolejnym punktem zapalnym była zapowiedź obcięcia szpitalom kontraktów, nawet o 30 procent. Dyrektor co prawda wycofał się z tego pomysłu, ale po po buncie dyrektorów placówek, interwencji Ministerstwa Zdrowia, wojewody i marszałka.

Według nieoficjalnych informacji do wrocławskiego Funduszu ma wrócić Violetta Plebanek-Sitko, była szefowa dolnośląskiego NFZ. Stanowisko straciła w styczniu ub. roku na rzecz Dworaka. Paszkiewicz zarzucał jej wtedy uchybienia dotyczące wykorzystania pieniędzy na programy profilaktyczne w latach 2006-2007, m.in. niewłaściwy nadzór i nierzetelne gromadzenie danych. Plebanek-Sitko miała też zbagatelizować zalecenia, jakie dostała po kontroli przeprowadzonej w okresie, gdy jeszcze Funduszem nie kierowała. Chodziło o to, że nie wyegzekwowała od szpitali 12,5 mln zł nadpłaconych przez NFZ w latach 2004-2005.

Po odejściu z NFZ Plebanek-Sitko kierowała wrocławskim szpitalem MSWiA.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum