Wrocław: chcą mieć sztuczne płuco

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2010 12:30

Władze Dolnego Śląska planują uruchomić ośrodek leczenia pacjentów z niewydolnością krążenia lub oddychania.

Jednym z powodów takiej decyzji jest zgon pacjenta chorego na grypę A/H1N1. Zdaniem rodziny zmarłego, 29–latek przeżyłby, gdyby w porę sprowadzono dla niego na czas ECMO – urządzenie wspomagające oddychanie, tzw. sztuczne płuco. W Polsce takich urządzeń jest ledwie kilkanaście. Nawet jeżeli sztuczne płuco trafi do placówki, gdzie hospitalizowany jest pacjent, potrzebny jest jeszcze specjalista, który potrafi podłączyć i obsłużyć aparaturę. 

Dlatego Dolnośląski Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, wspólnie z Akademią Medyczną we Wrocławiu, zainicjował rozmowy nad utworzeniem pierwszego w Polsce ośrodka leczenia ECMO. Prawdopodobnie powstanie przy Akademickim Szpitalu Klinicznym.

– Były prowadzone rozmowy wojewody dolnośląskiego z rektorem Akademii Medycznej, a także ze specjalistami w dziedzienie anestezjologii i przedstawicielami organów założycielskich szpitali – przyznaje portalowi rynekzdrowia.pl Edward Kostecki, dyrektor wydziału polityki społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Nie do końca jest jasna sprawa finansowania takiego ośrodka. Zdaniem specjalistów, nie ma w tej chwili w katalogu NFZ procedur, które by opisywaly tego rodzaju działanie i dały możliwość refundacji kosztów. A te są wysokie.

Jak podkreślił samorządowiec, jest duża wola utworzenia takiej jednostki, ale musi być poparta rozpoznaniem możliwości finansowych i organizacyjnych.

– Marnotrastwem byłoby kupienie sprzętu, który nie byłby eksploatowany – mówił Kostecki, nie wykluczając, że ośrodek mógłby powstać jeszcze w tym roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum