Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 02-09-2009 12:49

Wrocław: będzie połączenie dwóch akademickich szpitali?

Akademia Medyczna we Wrocławiu rozważa połączenie swoich dwóch placówek: Akademickiego Szpitala Klinicznego oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1. Decyzje jeszcze nie zapadły, ale związkowcy już protestują - informuje Gazeta Wyborcza Wrocław.

Fuzję szpitali zakłada przygotowywana właśnie strategia rozwoju Akademii Medycznej na lata 2009-2020. Prace nad nią trwają od lipca. Kilkunastoosobowym zespołem ekspertów kieruje Mariola Dwornikowska, była wiceminister zdrowia.

Wrocławskiej uczelni medycznej podlegają dwie placówki. Mają osobną administrację, działy techniczne, laboratoria. Po pierwszym półroczu tego roku ASK się bilansuje, natomiast SPSK 1 wykazał stratę w wysokości 11 mln zł - podaje Gazeta Wyborcza.

Arkadiusz Foerster, rzecznik uczelni, uważa, że w trzeba znaleźć pomysł, jak zapobiec narastającemu zadłużeniu SPSK1, bo z informacji Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w przyszłym roku pieniędzy na leczenie będzie mniej.

Być może połączenie szpitali  będzie najlepszym rozwiązaniem. Zespół analizuje kilka wariantów.

Jeden z nich zakłada utworzenie jednego dużego szpitala w dwóch kampusach - przy ul. Borowskiej i w okolicy Curie-Skłodowskiej. Inny wariant: kliniki z całego Wrocławia przeniosną się do kompleksu przy ul. Borowskiej.

Przeciwko ewentualnemu połączeniu już zaprotestowała koalicja siedmiu związków w SPSK1. Boją się zwolnień.

Uczelnia przyznaje, że jeśli zapadnie decyzja o łączeniu placówek, nie da się uniknąć zwolnień w 5-tysięcznej załodze szpitali i Akademii Medycznej. Dotyczyłyby one głównie administracji, księgowości, dyrekcji, działów technicznych, a w niewielkim stopniu pięlęgniarek i lekarzy.

Foerster uspokaja, że ewentualna fuzja to kwestia dwóch lat.

Związkowcy uważają, że władze uczelni podejmują chaotyczne decyzje. - W marcu przeniesiono kilka klinik dziecięcych z ASK do SPSK1. Kosztowało to milion złotych. Te pieniądze się zmarnują, jeśli dojdzie do połączenia szpitali - mówi Zbigniew Półtorak z uczelnianej Solidarności 80.

O planowanych zmianach rektor AM prof. Ryszard Andrzejak rozmawiał już z radami społecznymi obu szpitali.

Do końca września będzie wiadomo, który z pomysłów ma największe szanse na realizację. Opiniować go będzie senat uczelni, a następnie Ministerstwo Zdrowia.