Wrocław: SOS dla kliniki onkologii dzięcięcej

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2010 20:13

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM we Wrocławiu - zagrzybiona, z popękanymi ścianami i spadającym sufitem -

Prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu

– Jeszcze kilka dni wcześniej leżeli pacjenci. Nie podobał nam się jednak zapach w sali, więc ją zamknęliśmy. I całe szczęście – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej prof. Alicja Chybicka, kierownik kliniki, pokazując zdjęcie sali, w której sufit zawalił się wprost na łóżka.

Szpital we Wrocławiu to największa w Polsce placówka zajmująca się leczeniem nowotworów dziecięcych. Rocznie przeprowadza się tu przeszczepy szpiku u około 70 dzieci. Jak zapewnia prof. Chybicka, można by operować ok. 50 proc. więcej małych pacjentów.

Budynek kliniki nie nadaje się do użytkowania. Lecznica potrzebuje nowego lokum. Pieniądze trzeba uzbierać. Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, która w tym dziele pomaga Klinice, zebrała już 3 mln zł. Potrzeba ok. 70 mln zł.

Jak podaje Dziennikowi Agnieszka Aleksandrowicz, pracownik Fundacji, Klinika ma obiecaną pomoc resortu zdrowia oraz rektora Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jest też szansa na pieniądze unijne, ale dopiero wtedy, kiedy Fundacja uzbiera odpowiednią sumę.

Co ciekawe, dzisiejsze budynki kliniki powstały 20 lat temu również dzięki społecznym zbiórkom pieniędzy. Otwarto ją po czterech latach budowy w 1989 r.  Był to wówczas jeden z najnowocześniejszych dziecięcych szpitali hematologicznych w Polsce.

Więcej: www.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum