Wrocław. Ratownicy rezygnują z pracy. Już 19 złożyło wypowiedzenia, prawie 50 jest na L4

Autor: oprac. JJ • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia16 sierpnia 2021 10:45

Ratownicy medyczni protestują. Na razie nie na ulicach. Nie odnawiają umów, przemęczeni korzystają ze zwolnień lekarskich. Od wielu tygodni we Wrocławiu i okolicach nie działa kilka zespołów. Około 50 ratowników jest na zwolnieniu. 19 zrezygnowało z pracy. Wrocław nie jest wyjątkiem. Podobnie dzieje się w innych miastach.

Ratownicy medyczni, nie odnawiają umów, składają wypowiedzenia, idą na zwolnienia lekarskie. Fot. Shutterstock
  • Ratownicy nie przedłużają swoich umów kontraktowych. Jak przekonują stawka 25 zł na rękę jest uwłaczająca
  • Od lipca we wrocławskim pogotowiu z pracy zrezygnowało 19 osób - 11 nie odnowiło umów, dwóch złożyło jej wypowiedzenie, sześciu złożyło wypowiedzenia umowy o pracę
  • W okręgu wrocławskim powinny jeździć 42 karetki pogotowia ratunkowego. Od wielu tygodni z powodu protestacyjnych zwolnień brakuje około sześciu zespołów

Protest ratowników. Nie tylko Wrocław

Protest ratowników medycznych ma charakter ogólnokrajowy. Na początku sierpnia prawie wszyscy kontraktowi ratownicy medyczni z Białegostoku złożyli wypowiedzenia. Domagali się podwyżek wynagrodzeń, ale dyrekcja pogotowia miała oświadczyć, że takich możliwości nie ma.

W ostatnim czasie masowe wypowiedzenia złożyli też m.in. ratownicy z Człuchowa (województwo pomorskie) i Zamościa (woj. lubelskie). Ratownicy medyczni w całej Polsce są niezadowoleni z wysokości wynagrodzeń i warunków pracy, czego wyrazem były masowe protesty.

Od lipca we wrocławskim pogotowiu z pracy zrezygnowało 19 osób. 11 ratowników medycznych ponownie nie przystąpiło do konkursu ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych, dwóch złożyło wypowiedzenie umowy cywilnoprawnej o udzielanie świadczeń zdrowotnych, a sześcioro złożyło wypowiedzenia umów o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia - informuje Gazeta Wyborcza.

Czytaj również: SOR-y zamknięte, a karetki stoją. Ratownicy domagają się spotkania z ministrem

Nie przedłużają umów, idą na zwolnienia

Ratownicy nie przedłużają swoich umów kontraktowych. Jak przekonują stawka 25 zł na rękę jest uwłaczająca. Od 1 lipca weszły w życie nowe współczynniki pracy określające minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia przekonywało, że dzięki ustawie, wzrosną wynagrodzenia w grupach najsłabiej uposażonych np. wśród salowych i fizjoterapeutów.

Nowe przepisy miały unormować i uprościć system wynagrodzeń w ochronie zdrowia, a tymczasem - jeszcze przed ich uchwaleniem - wzbudziły sporo kontrowersji, szczególnie wśród ratowników medycznych, którzy w tabeli współczynników są skategoryzowani jako "inny zawód medyczny".

Jeszcze w czerwcu ratownicy medyczni protestowali m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy Olsztynie, domagając się podwyżek oraz wprowadzenia do tabeli współczynników osobnego punktu „Ratownik Medyczny”, a także stworzenia ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych.

W okręgu wrocławskim powinny jeździć 42 karetki pogotowia ratunkowego. Od wielu tygodni z powodu protestacyjnych zwolnień brakuje około sześciu zespołów.

Zwolnienia lekarskie to oddolny ruch wycieńczonych pracą ratowników. Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych oficjalnie nie rekomenduje takiej formy protestu, za to zachęca, żeby nie brać dodatkowych dyżurów.

Odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia na sytuację w ratownictwie medycznym jest jak na razie jedynie decyzja o powołaniu (zarządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym MZ1 2 sierpnia) zespołu do reformy w ratownictwie medycznym. Ma on opracować propozycje zmian  organizacyjnych. Prace zespołu mają się zakończyć 30 listopada.

Sprawdź: Ratownik pokazał, ile zarobił na etacie w czerwcu. Grzesiowski: "Współczesna forma niewolnictwa"

Najważniejsze postulaty ratowników:

  • Wzrost wynagrodzenia zasadniczego o kwotę dodatku MZ, czyli o 1200 zł brutto do podstawy, do wysokości współczynnika co najmniej 0,95 dla wszystkich ratowników zatrudnionych na umowie o pracę (w jednostkach finansowanych ze środków publicznych), z równoczesnym zapewnieniem wzrostu stawek dla ratowników na umowach innych, zgodnie ze stawką godzinową zapewnioną dla ratownika medycznego zatrudnionego na umowie o pracę;
  • Wprowadzenie do tabeli współczynników osobnego punktu Ratownik Medyczny ze współczynnikiem 1,05 do końca 2021 roku;
  • Wprowadzenie Ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych;
  • Rozpoczęcie nowelizacji Ustawy o systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum