DM/Rynek Zdrowia | 04-11-2010 15:18

Wrocław: 274 tys. zł kary dla kliniki

Klinika Ginekologii Położnictwa i Neonatologii Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu ma zapłacić 274 tys. zł kary - po kontroli NFZ.

Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia stwierdził nieprawidłowości w dokumentacji medycznej dotyczącej wykonywanych w klinice histeroskopii.

– Najczęściej powtarzające się nieprawidłowości, to brak zgody pacjentek na badanie, brak skierowania na badanie i jednocześnie brak adnotacji o przypadku pilnym. W kilkudziesięciu przypadkach w dokumentacji brakowało także wyników badań – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego NFZ.

Jak informuje, wysokość kary nałożonej na Klinikę odpowada 1 proc. kontraktu na ginekologię i położnictwo zawartego na lata 2007-2009, czyli 274 tys. zł.

Rozmawiając z nami Arkadiusz Foerster, rzecznik Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu stwierdził, że placówka z całą pewnością będzie się odwoływać od wniosków pokontrolnych NFZ.

Kontrola NFZ została zarządzona po zarzutach, jakie postawili szefowi Kliniki prof. Mariuszowi Zimmerowi trzej ginekolodzy: prof. Jerzy Zalewski, dr hab. Jerzy Heimrath i dr Marek Elias. Ich zdaniem w Klinice masowo robiono histeroskopie, nawet bez wskazań medycznych.

Jeszcze w czerwcu Akademicki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu w odpowiedzi na zarzuty dotyczące funkcjonowania Kliniki poinformował, że dyrektor ASK powołał wewnątrzszpitalną komisję, której zadaniem było przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.               

Jak wynika z oświadczenia szpitala w toku wielomiesięcznych prac komisji zarzuty nie zostały potwierdzone, co zostało zawarte w
raporcie będącym podsumowaniem prac komisji. Komisja była złożona z pracowników szpitala.

Natomiast kontrola NFZ potwierdziła nieprawidłowości w dokumentacji medycznej placówki.

Histeroskopia jest badaniem dobrze opłacanym przez NFZ. Trudno jest podważyć zasadność takiego badania.

Jak informuje nas Joanna Mierzwińska, w roku 2007 wrocławska klinika wykonała 988 histeroskopii. Z danych przedstawionych przez Gazetę Wyborczą wynika, że w tym samym czasie w dziewięciu klinikach Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu było ich zaledwie 70, w dwóch lubelskich klinikach – 14, a na całym Mazowszu – 1265.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Arkadiusz Foerster, rzecznik Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu stwierdził, że placówka z całą pewnością będzie się odwoływać od wniosków pokontrolnych NFZ.

– NFZ zakwestinował tylko 5 przypadków badania histeroskopowego na łączną kwotę 5,5 tys. zł – mówi nam Arkadiusz Foerster. – Pozostałe nieprawidłowości dotyczyły drobnych błędów w dokumentacji, które mają charakter czysto formalny.

Według niego tak wysoka kara nałożona przez NFZ na klinikę wynika z faktu, że ma ona podpisany wysoki kontrakt na ginekologię i położnictwo. Z tego powodu 1 proc. wartości kontraktu daje kwotę 274 tys. zł.

– Nie zamierzamy zapłacić tak wysokiej kary – mówi nam Foerster.