Wołomin: statut niezgodny z kontraktem?

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2014 16:33

Jeśli w wyniku statutowego zapisu o ochronie życia Szpital Powiatowy w Wołominie nie dotrzyma umowy zawartej z NFZ mogą go czekać przykre konsekwencje.

Przypomnijmy, że w statucie wołomińskiego szpitala w ostatnich dniach pojawił się zapis, że "szpital ma się kierować bezwzględną zasadą ochrony życia". To wyraz solidarności z postawą prof. Bogdana Chazana. Zmiany w statucie, jak podawał TVN24, nie były inicjatywą szpitala. Taką uchwałę podjęli radni na wniosek starosty. Powiat jest właścicielem szpitala.

- W przypadku niedotrzymania warunków zawartej umowy będziemy kontrolować szpital - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Rzecznik dodaje, że jeśli kontrola wypadłaby w takiej sytuacji niepomyślnie dla szpitala, to oczywiście zostałyby wyciągnięte odpowiednie konsekwencje wobec placówki.

W Polsce rocznie wykonuje się jedynie kilkaset zabiegów aborcji legalnych z punktu widzenia prawa.  Dlatego do wołomińskiej placówki może nie trafić kobieta ze wskazaniem do legalnej aborcji. Jeśli jednak tak by się stało, a szpital odmówiłby wykonania zabiegu i nie skierował pacjentki do innej lecznicy, wówczas mogłaby ona złożyć skargę do NFZ. Fundusz zapewne skontrolowałby wówczas szpital.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum