Wojsko szuka lekarzy, prawie połowa etatów nieobsadzonych

Autor: Defence24.pl/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2018 11:04

Wojsko Polskie potrzebuje blisko 500 lekarzy, którzy zatroszczą się o zdrowie żołnierzy. Z danych MON wynika, że z 1228 etatów dla lekarzy wojskowych obecnie zatrudnionych jest  735.

Służba w wojsku stała się mało atrakcyjna finansowo dla personelu lekarskiego. Fot. WIM

Ponad 400 lekarzy wojskowych służy w instytutach badawczych, szpitalach wojskowych oraz samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej. W siedmiu brygadach nie ma grup zabezpieczenia medycznego.

Jeszcze na początku grudnia 2017 r. w wojsku przewidziane było 1025 etatów dla lekarzy wojskowych. Obsadzonych było 654. Brakowało 371 oficerów, a stopień ukompletowania wynosił 63,8 proc.

Takie dane znalazły się w przygotowanej przez MON informacji na temat systemu opieki zdrowotnej w resorcie przedstawionej 8 maja podczas posiedzenia senackiej komisji obrony.

MON przyznaje że główną przyczynę trudnej sytuacji kadrowej uważa się zmiany w zakresie finansowania "cywilnej służby zdrowia", które spowodowały, że służba w wojsku stała się mało atrakcyjna finansowo dla personelu lekarskiego, szczególnie w zestawieniu z ograniczeniami, jakie niesie ze sobą pozostawanie w czynnej służbie wojskowej.

By poradzić sobie z kryzysem MON od kilku lat zwiększa liczbę podchorążych na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie na pierwszym roku nauki jest prawie 90 studentów. Plan naboru na przyszły rok akademicki przewiduje 120 osób. 

Więcej: www.defence24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum