×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wojna na Ukrainie. Minister zdrowia: pomożemy rannym, którym nie będzie mogła pomóc strona ukraińska

Autor: oprac. PG • Źródło: Rynek Zdrowia24 lutego 2022 20:17Aktualizacja: 24 lutego 2022 20:24

Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał na Twitterze: Każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej.

Wojna na Ukrainie. Minister zdrowia: pomożemy rannym, którym nie będzie mogła pomóc strona ukraińska
MZ deklaruje pomoc medyczną dla Ukrainy. Fot. PAP/Marcin Obara
  • Jaki jest plan pomocy medycznej dla Ukrainy? 
  • Minister zdrowia zapowiada, że każdy obywatel Ukrainy dostanie w naszym kraju taką pomoc
  • Minister zdrowia poinformował też o przygotowywanych szpitalach i łóżkach dla rannych

Adam Niedzielski o pomocy medycznej dla Ukrainy 

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poście w mediach społecznościowych napisał: Każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej. Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomóc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach.

Na pytanie czy będą wytypowane placówki (np. szpitale, przychodnie resortowe, szpitale polowe) czy każda będzie miała obowiązek udzielenia świadczenia? Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że "każda placówka". 

Łóżka covidowe zamienimy na łóżka wojenne?

Wcześniej w rozmowie z Wirtualną Polską minister pytany był o plan pomocy medycznej dla Ukrainy i o to, czy łóżka covidowe staną się łóżkami wojennymi. Niedzielski powiedział, że "oby nie, oby był to tylko scenariusz, który nigdy się nie wydarzy".

- Niestety widzimy jednak, że jesteśmy bliżsi jego realizacji. Dlatego obiektem rozważań są szpitale tymczasowe i ich dalsza rola. W tej chwili mają coraz mniej pacjentów z COVID-19, mogą być wykorzystane również w przypadku realizacji najczarniejszych opcji - poinformował minister zdrowia.

Dodał, że w przygotowaniu jest pociąg sanitarny z pełną obsługą ratowniczą i pełnym wyposażeniem medycznym, który może transportować rannych. W najbliższych dniach zaplanowane są ćwiczenia z jego użyciem.

Jak tłumaczył Niedzielski pociąg będzie odbierał rannych z granicy z Ukrainą. - To rozwiązanie stworzone zupełnie od zera, do tej pory nie było wykorzystywane w Polsce - zapowiedział minister. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze