Wojewoda nie zgadza się na czasowe zamknięcie oddziałów w Radomiu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2015 14:16

Wojewoda mazowiecki nie wyraził zgody na czasowe zamknięcie oddziału internistycznego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Lecznica sama wycofała się z planów czasowego zawieszenia działalności pediatrii.

Wojewoda nie zgadza się na czasowe zamknięcie oddziałów w Radomiu

W ocenie wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego zamknięcie oddziału internistycznego w tej lecznicy spowodowałoby ryzyko braku zabezpieczenia medycznego mieszkańców Radomia w tym obszarze - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

We wtorek u wojewody Kozłowskiego spotkali się w tej sprawie przedstawiciele wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz urzędu marszałkowskiego, NFZ, władz Radomia oraz konsultanci w dziedzinie chorób wewnętrznych i pediatrii.

Decyzję o odrzuceniu wniosku szpitala o czasowe zamknięcie dwóch oddziałów podjęto po przeanalizowaniu dostępności łóżek internistycznych i pediatrycznych w rejonie radomskim. - Po zamknięciu wymienionych oddziałów dostępność nie byłaby wystarczająca. Nie ma również możliwości wyznaczenia nawet czasowych zastępstw przez okoliczne szpitale, ze względu na sezon zachorowań - wyjaśniła Biały.

Rzeczniczka podkreśliła, że negatywna była też w tej sprawie opinia konsultantów w dziedzinach interny i pediatrii. Dodała, że szpital sam wycofał złożony wcześniej wniosek o wstrzymanie działalności oddziału pediatrycznego.

Jacek Kozłowski zaoferował marszałkowi województwa i podlegającemu mu szpitalowi przeprowadzenie misji dobrej woli w związku z trwającym w nim konfliktem pracowniczym.

Do udzielenia wsparcia stronom konfliktu w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu gotowa jest Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego. Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, komisja może zawnioskować do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o wyznaczenie osoby z misją dobrej woli z listy mediatorów oraz wytypować swojego przedstawiciela jako bezstronnego obserwatora - stwierdziła Anna Karpińska, sekretarz WKDS wWarszawie. Związane z tym koszty są pokrywane z budżetu wojewody.

Wnioski szpitala w sprawie zaprzestania działalności oddziałów: internistycznego i pediatrycznego od 1 kwietnia do 31 czerwca wpłynęły do wojewody pod koniec lutego. Wiązało się to z wypowiedzeniami z pracy, które złożyło 7 lekarzy z oddziału internistycznego i 7 z oddziału pediatrycznego.

Przeciwko zawieszeniu działalności oddziału internistycznego w szpitalu w Radomiu jest wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób wewnętrznych na Mazowszu dr Marek Stopiński. Według niego lekarze odchodzą ze szpitala nie z powodów finansowych, ale z powodu braku możliwości zapewnienia poprawnego leczenia pacjentów na przepełnionych oddziałach. Dyrekcja szpitala wskazuje z kolei, że lekarze odchodzą ze szpitala do podstawowej opieki zdrowotnej, bo praca w przychodniach jest mniej obciążająca i lepiej płatna.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum