Wojewoda nie będzie wypowiadał się na temat szpitala w Grudziądzu

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2016 09:47

Wojewoda kujawsko-pomorski wydał oświadczenie w sprawie sytuacji w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Informuje, że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze miasta i szpitala. Sprawą zajmuje się również ABW.

Fot. archiwum RZ

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomina, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości ze strony władz szpitala i miasta Grudziądza przy zarządzaniu szpitalem.

"W związku z powyższym, do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy przez organy ścigania wojewoda kujawsko-pomorski nie będzie odnosił się do kwestii związanych ze szpitalem w Grudziądzu. Byłoby to niestosowne również z powodu wszczęcia przez władze Grudziądza sporu kompetencyjnego odnośnie tego, kto jest organem prowadzącym szpital" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

"Wojewoda kujawsko-pomorski nie będzie uczestniczył w inspirowanych przez władze Grudziądza rozgrywkach medialnych, które nie służą dobru pacjentów i mieszkańców. Ewentualna współpraca będzie możliwa po wyjaśnieniu sprawy przez organy ścigania oraz Naczelny Sąd Administracyjny" - stwierdzono w oświadczeniu.

Czytaj: www.bydgoszcz.uw.gov.pl

Oświadczenie wojewody obniża poziom sporu i sprowadza go na właściwe tory - do instytucji zajmujących się wyjaśnianiem i rozstrzyganiem kwestii prawnych (prokuratury i NSA, który wskaże, kto odpowiada za szpital - prezydent czy wojewoda). Wojewoda zapowiada, że do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy nie będzie odnosił się do kwestii związanych ze szpitalem.

Jeszcze w maju Mikołaj Bogdanowicz (PiS) stawiał sprawę na ostrzu noża i mówił wprost, że nie wyobraża sobie rozwiązania problemów placówki z ekipą obecnie rządzącą Grudziądzem (PO). Jego rzecznik dodawał, że z powodu zapaści finansowej szpitala miastu grozi bankructwo i przestrzegał, że w sytuacji dalszego braku działań naprawczych wniosek o powołanie zarządu komisarycznego jest możliwy.

Rzeczniczka prezydenta Grudziądza deklarowała, że działania restrukturyzacyjne wdrażane są na bieżąco i zapewniała, że szczegółowy dokument powstanie do końca czerwca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum