Wojewoda małopolski zasponsoruje turnusy rehabilitacyjne

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2009 09:55

Jerzy Miller, wojewoda małopolski, zapowiada, że w 2009 r. 500 niepełnosprawnych, obłożnie chorych pacjentów będzie mogło wyjechać na turnusy rehabilitacyjne. Koszty zostaną pokryte z budżetu wojewody.

W tym roku w budżecie województwa na pomoc społeczną przeznaczono półtora miliona złotych. Część tej kwoty pójdzie na tzw. opiekę krótkoterminową, co umożliwi wyjazd osobom starszym, niepełnosprawnym i schorowanym na dwu-, trzytygodniowe, bezpłatne turnusy w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych.

W programie opieki krótkoterminowej chodzi głównie o pomoc rodzinom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Dwa tygodnie bez konieczności ciągłego, niekiedy 24-godzinnego, czuwania przy najbliższych mogą wykorzystać na odpoczynek i załatwienie zaległych spraw. Wyjazd jest także szansą na odmianę dla samych chorych, którzy często latami nie opuszczają domu.

Pod koniec ub. roku przeprowadzono w Małopolsce pilotażowy program opieki krótkoterminowej. Pilotaż wzbudził duże zainteresowanie i zakończył się sukcesem. Trzy ośrodki Caritas i zakonny ośrodek w Grywałdzie przyjęły sto osób. Przedsięwzięcie kosztowało 90 tys. zł. W tym roku do wydania jest pięć razy więcej pieniędzy.

- Chcielibyśmy zapewnić pomoc jak największej liczbie osób - mówi Jerzy Miller. - Liczymy, że do programu włączą się ośrodki z całej Małopolski.

Do 12 stycznia organizacje pozarządowe z województwa mają czas na zgłoszenie wojewodzie ofert prowadzenia opieki krótkoterminowej. Na pewno skorzysta z tej możliwości ośrodek Caritas.

- Zdobyliśmy już doświadczenie w programie pilotażowym - mówi ksiądz Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas. - Chętnie przyjmiemy kolejne osoby.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum