Wojewoda lubelski: szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia życia

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2020 14:23

- Żaden szpital nie powinien odmówić przyjęcia pacjenta w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. W ten sposób wojewoda lubelski Lech Sprawka odniósł się w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim do dwóch sytuacji relacjonowanych przez media, kiedy lecznice odmówiły przyjęcia śmiertelnie chorych pacjentów.

Wojewoda lubelski: szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia życia
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Jedna sytuacja dotyczy dwóch ciężko rannych w wypadku motocyklistów, których nie przyjął Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie, a następnie SP ZOZ Szpital we Włodawie. Jeden z mężczyzn zmarł w karetce, drugi po dwóch dniach w szpitalu w Lublinie.

Kolejna sprawa dotyczy SP ZOZ Szpitala Powiatowego w Kraśniku, który z uwagi na braki tlenu, nie przyjął pacjenta. Chory zmarł w karetce, w drodze do innej lecznicy.

Wojewoda nie chce na tym etapie rozstrzygać, na którym poziomie wystąpił błąd. Obie sprawy zgłosił do wyjaśnienia przez NFZ. Jeśli dochodzenia płatnika wskażą na nieprawidłowości ze strony szpitali wojewoda zapowiada kolejne kroki, z zawiadomieniem prokuratury włącznie.

Obecnie, aby usprawnić pracę lecznic wojewoda oczekuje wsparcia ze strony organów tworzących szpitale m.in. samorządów powiatowych czy samorządu województwa. Jednym z pomysłów na poprawę sytuacji ma być usprawnienie kontaktu ratownictwa medycznego ze szpitalami. W każdej placówce ma być dostępny przynajmniej jeden numer telefonu obsługiwany i dostępny całodobowo dla dyspozytorów i koordynatorów medycznych.

Więcej: dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum