Wójcik: celem sieci jest pozbawiene prywatnych szpitali publicznego finansowania

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2017 15:31

Główną ideą ustawy o sieci szpitali jest wyeliminowanie z finansowania przez płatnika publicznego podmiotów prywatnych czy półprywatnych - stwierdził w piątek (10 marca) podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich, były wiceminister cyfryzacji.

Wójcik: celem sieci jest pozbawiene prywatnych szpitali publicznego finansowania
Marek Wójcik; FOT. PTWP

W związku z planowaną siecią szpitali Marek Wójcik mówił przede wszystkim o obawach. Swoją krytykę przedstawił podczas  sesji ''Leczenie szpitalne w systemie opieki zdrowotnej'', która odbyła się w ramach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC) w Katowicach.

- Marek Wójcik charakteryzuje się tym, że zawsze, gdy się spotykamy, jest na nie. Ale w różnorodności jest siła - skwitował zarzuty eksperta wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Marek Wójcik zauważył, że "ustawa na komisji przeszła jak burza, w ciągu 15 minut, właściwie bez żadnych uwag". - Sejm prawdopodobnie przyjmie ją bez poprawek i za dwa tygodnie będziemy już ją mieli - analizował. 

Podkreślił przy tym, że kwestie finansowania znajdą się dopiero w rozporządzeniach i nie dotyczą ustawy. Dodał: - Nie ma już podziału 91 proc. i 9 proc. w myśl propozycji uzgadnianych przez ministrów Gowina i Radziwiłła (91 proc. środków dla szpitali w sieci, 9 proc - dla pozostałych w ramach konkursów - red.). Dlaczego? Ponieważ z tych 91 proc. „wyjęto” część diagnostyki i procedur wysokospecjalistycznych.

Wójcik zaprezentował listę jednostek z woj. małopolskiego, które nie wejdą do sieci, przekonywał, że nie tylko są to małe prywatne podmioty prowadzące jednodniowe lecznictwo szpitalne, ale też duże i publiczne, które wykonują bardzo potrzebne świadczenia.

- To np. Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie. Być może, zgodnie z propozycją dyrektora oddziału NFZ, minister włączy część z tego typu jednostek do sieci, ale jednak zostanie sporo takich, które nie otrzymają finansowania (w ramach ryczałtu - red.) - mówił.

Skonstatował, że ostatecznie zmiany ustawowe spowodują, że będzie poprawiać się sytuacja podmiotów publicznych, natomiast te mniejsze, w większości prywatne, stracą na zmianach.

Wójcik wyraził duże wątpliwości, skąd rząd weźmie środki na finansowanie ochrony zdrowia po wejściu w życie ustawy o sieci. - Pojawiają się zapowiedzi, że wszyscy, także ci, którzy dzisiaj są nieubezpieczeni - będą mogli korzystać z nieodpłatnej opieki zdrowotnej. Wyliczyłem, że trzeba na to znaleźć dodatkowe 3,5 mld zł - argumentował.

Podsumował, że w odniesieniu do sieci "ma poważne obawy, że ten bilans się nie spina".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum