Wojciech Szrajber: nie wylewajmy dziecka z kąpielą

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2016 15:18

Wylewamy dziecko z kąpielą aż tak bardzo rygorystycznie zakazując wypłat dywidend i ograniczając możliwości przekształcania szpitali - mówił Wojciech Szrajber podczas sesji ''Szpitale w polityce zdrowotnej państwa - nowe otwarcie'' w trakcie VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (ECC 2016) w Katowicach.

Dyrektor Szrajber wiąże nadzieje z finansowaniem świadczeń przez samorządy Fot. PTWP

Wojciech Szrajber, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi podkreślił, że wypowiada się jako szef wielkiego szpitala na 900 łóżek, ósmego w kraju pod względem budżetu.

- Z mojego punktu widzenia interesujący jest element projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej dotyczący zakupu świadczeń przez samorząd województwa. To jest pewien bonus, który będziemy starali się wykorzystać i nakłonić urząd marszałkowski do takich działań - zaznaczył dyrektor Szrajber.

W jego opinii, ustawodawca może jednak ''wylać dziecko z kąpielą'' aż tak bardzo rygorystycznie zakazując wypłat dywidend i ograniczając możliwości przekształcania szpitali.

- Z jednej strony rozumiem politykę państwa w tym zakresie: chce mieć całą sieć publicznych szpitali. Jednak z drugiej strony, to może spowodować bardzo trudną sytuację dla organów tworzących. Jest ryzyko, że lecznice będą upadać. Nie będzie można pozyskać środków z prywatnego kapitału. Tam gdzie on już jest, gdzie lecznica jest sprywatyzowana, na miejscu inwestora zastanawiałbym się, co dalej robić - zwrócił uwagę Szrajber.

Wskazał też, że większość szpitali które zostały sprywatyzowane mocno ograniczyła swoją działalność albo zaczęła wchodzić w segmenty rynku świadczeń, do których nie jest predystynowana.

- Znamy przypadki małych szpitali powiatowych, które nagle przekształcają się w centra onkologiczne - mówił szef łódzkiego szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum