Wodzisław Śląski: jest stacja dializ jest, nie ma kontraktu

Autor: Polska Dziennik Zachodni/ Rynek Zdrowia • • 16 września 2009 11:15

Przy Szpitalu Miejskim w Wodzisławiu Śląskim została wybudowana nowa stacja dializ. NFZ nie chce jednak podpisać z nią kontaktu, tłumacząc się brakiem środków.

Wodzisław Śląski: jest stacja dializ jest, nie ma kontraktu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W budżecie Oddziału nie zaplanowano pieniędzy na realizację umowy z wodzisławską stacją, bo nie ogłoszono konkursu. Nie ogłoszono go, bo jest kryzys. A jak jest kryzys, to brakuje pieniędzy – tak mniej więcej tłumaczy rzecznik Oddziału. Podkreśla jednak, że wszyscy pacjenci z Wodzisławia Śląskiego mają zapewniony dostęp do dializoterapii. Dla tych, dla których nie ma miejsca w działającej w Wodzisławiu stacji, organizowany jest dojazd do placówki w Jastrzębiu Zdroju.

Właścicielem nowej stacji jest firma Freseniu Medical Care. Koszt budowy i wyposażenia stacji wyniósł blisko 5 mln zł. Przed rozpoczęciem inwestycji firma zrobila rozeznanie, czy potrzebna jest w ogóle taka placówka. Inwestycja zyskała akceptację konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie nefrologii.

Dyrektor operacyjny firmy Fresenius, Tomasz Krummel twierdzi, że podpisanie kontraktu z nowym podmiotem nie wymaga znalezienia dodatkowych pieniędzy. Finansowanie leczenia tej grupy pacjentów jest wpisane do programu nerkozastępczego i wystarczyłoby przesunięcie środków z jednej placówki do drugiej.

Przedstawiciele firmy nadal prowadzą negocjacje z NFZ. Rzecznik śląskiego Funduszu nie wyklucza, że jeżeli znajdą się środki, kontrakt zostanie podpisany. Decyzje zostaną podjęte po 1 listopada.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze