Wodzisław Śląski: 4 sierpnia starosta zwolni dyrektora?

Autor: Nowiny/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2010 17:29

Fatalna kondycja finansowa ZOZ w Wodzisławiu Śląskim może zadecydować o losie jego dyrektora, Henryka Wojtaszka.

W wodzisławskim szpitalu wrze od dawna. Niewykluczone, że 4 sierpnia starosta zwolni dyrektora. W szpitalu ruszyła przeprowadzka oddziałów szpitalnych i wydawało się, że zapanował długo oczekiwany spokój. Co takiego się nagle stało, że starosta poważnie myśli o zwolnieniu dyrektora?

– Po pierwsze, nie podjęliśmy jeszcze decyzji. Sytuację przedstawię zarządowi powiatu w środę i to jego członkowie zdecydują o losach dyrektora – mówi Tadeusz Skatuła, wicestarosta i przewodniczący Rady Społecznej ZOZ.

Henryk Wojtaszek wielokrotnie przekonywał, że mimo problemów finansowych i reorganizacji szpitala nikogo nie zwolni. Tymczasem na początku lipca związki zawodowe otrzymały pismo od Wojtaszka informujące o tym, że zamierza zwolnić 15 pracowników. Zgodnie z prawem związki mają 5 dni na wydanie opinii (nie jest ona wiążąca). Natychmiast o wszystkim powiadomiono starostę, który porozmawiał z dyrektorem  i tenże od zwolnień odstąpił.

27 lipca podczas posiedzenia Rady Społecznej ZOZ w Wodzisławiu pod głosowanie poddano m.in. uchwałę dotyczącą zmiany planu finansowego szpitala. Okazało się, że dyrektor zamierza wydać ponad 700 tys. zł więcej na kontrakty dyżurowe lekarzy. Decyzja zapadła w sytuacji, gdy placówka zamierza wziąć kredyt na 2,5 mln zł, jej zadłużenie to 14, 316 mln zł. Zobowiązania ogólne wzrosły o 1,3 mln zł, a wymagane o milion.

Kontrakty dyżurowe lekarzy obowiązywały do końca czerwca. Za godzinę dyżuru lekarz otrzymywał od 35 do 45 zł brutto. Teraz dostaje od 45 do 55 zł. Zdaniem dyrektora takie posunięcie było konieczne. Uważa, że brak podwyżek to widmo braku lekarzy, którzy mogliby zrezygnować z pracy.

Czy jutro dyrektor będzie musiał oglądać się za nową pracą?

 

Więcej: www.nowiny.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum