Włoszczowa: NFZ ukarał szpital, dopatrzył się winy w związku ze śmiercią 26-latka

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2021 12:45

Mężczyzna nie uzyskał pomocy w Zespole Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie, bo placówka w tym czasie była w trakcie przekształcania w szpital covidowy. Według NFZ W toku odmowa przyjęcia była nieuzasadniona.

Włoszczowa: NFZ ukarał szpital, dopatrzył się winy w związku ze śmiercią 26-latka
Fot. Archiwum

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, 26-letni pacjent zmarł w listopadzie ubiegłego roku. Mężczyzna leczył się onkologicznie, ale karetkę wezwano, ponieważ bolał go brzuch. Oczekiwanie na pomoc trwało bardzo długo - najpierw nie było karetki, a kiedy przyjechała okazało się, że jest problem ze znalezieniem miejsca w szpitalu.

Pacjent pojechał do szpitala we Włoszczowie, gdzie dość długo trzeba było czekać na pomoc. Ostatecznie mężczyznę odesłano, bo placówka w tym czasie była w trakcie przekształcania w szpital covidowy. Mężczyzna potem wrócił do szpitala w asyście policji. Niedługo potem zmarł.

Wciąż nie wiadomo, jaka była przyczyna jego śmierci. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Regionalna w Krakowie, a kontrolę przeprowadził NFZ.

Beata Szczepanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Funduszu, poinformowała w środę o jej wynikach: - W toku postępowania stwierdzono, że odmowa przyjęcia była nieuzasadniona, a tym samym dostępność do świadczeń nie była realizowana w należyty sposób.

Wydane zostały zalecenia pokontrolne, zgodnie z którymi zobowiązano szpital do "prawidłowej realizacji umowy zawartej z Funduszem i regulaminu, jaki obowiązuje na SOR". Na placówkę nałożono także karę finansową, ale nie ujawniono jej wysokości. Zgodnie z przepisami może to być do 2 proc. wartości rocznego kontraktu. Budżet włoszczowskiego szpitala w ubiegłym roku wyniósł około 40 mln zł.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum