Włodawa: rząd przypomniał sobie o szpitalu, gdy starosta poprosił o pomoc ambasadora Niemiec?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2021 11:55

Pod koniec października w Zespole Opieki Zdrowotnej we Włodawie zaczęło brakować wszystkiego - nawet tlenu na oddziale covidowym. Pomoc od rządu nadeszła dopiero, gdy starosta Andrzej Romańczuk o wsparcie poprosił ambasadora Niemiec.

Włodawa: rząd przypomniał sobie o szpitalu, gdy starosta poprosił o pomoc ambasadora Niemiec?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital powiatowy we Włodawie jest jednym z mniejszych na Lubelszczyźnie. 153 łóżka na siedmiu oddziałach. We wrześniu szpital codziennie przyjmował kolejnych zakażonych koronawirusem - nie tylko z powiatu, także z tych sąsiednich. Podjęto decyzję o utworzeniu w jednym z pawilonów oddziału covidowego. Na początku dla 20 pacjentów, potem dla 30. Pod koniec października było już 67 łóżek covidowych, a na początku listopada już ponad 70.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, wtedy starosta Andrzej Romańczuk usłyszał o pomocy, którą zaoferował prezydent Niemiec. Napisał do ambasadora Niemiec w Polsce: ''Brakuje nie tylko respiratorów i tlenu, ale także podstawowych narzędzi medycznych. Każdego dnia personel boryka się z gigantycznymi problemami. Pomimo heroicznego wysiłku lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałej kadry niektórych braków nie da się zastąpić wyłącznie ludzką pracą''. Poprosił ambasadora o pomoc w bezpośrednim nawiązaniu kontaktu z niemieckimi służbami, które mogłyby pomóc szpitalowi.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka na starostę się obraził za to, że ten nie zwrócił się o pomoc bezpośrednio do niego jako do reprezentanta administracji rządowej w terenie. Niemniej kilkanaście dni po rozmowie obu panów przed oddziałem covidowym we Włodawie rozpoczęła się budowa fundamentów pod zbiornik z tlenem wraz z całą siecią i drogą dojazdową dla tlenowej cysterny. Wojewoda przekazał na ten cel 1,5 mln zł.

Szpital z rządowej rezerwy materiałowej dostał też m.in. dziewięć respiratorów, a z puli samego Ministerstwa Zdrowia zapowiedź przekazania 1,8 mln zł na zakupy sprzętu, m.in. aparatów RTG i USG dla oddziału covidowego. Na tym nie koniec pomocy, bo w najbliższych dniach do Włodawy dotrze wsparcie z Niemiec.

Więcej: lublin.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze