Włocławek: ruiny wróciły do marszałka

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2010 14:23

Zabytkowy, poszpitalny budynek w ruinie odkupił Urząd Marszałkowski w Toruniu, który wcześniej był właścicielem tej nieruchomości.

Urząd Marszałkowski w Toruniu zarządzał przez pewien czas budynku po dziecięcym szpitalu, mieszczącym się przy ul. Wyszyńskiego we Włocławku, nie mając pomysłu na jego wykorzystane. Z ulgą pozbyto się w 2002 roku obiektu, który przejęła Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna, kupując  nieruchomość.

– Zakup związany był z ówczesną koncepcją rozwoju uczelni zakładającą, że na miejscu tego obiektu będzie postawiona biblioteka uczelniana oraz inne budynki dydaktyczne. Okazało się jednak, że obiekt objęty jest opieką konserwatorską i plany inwestycyjne WSHE nie mogły być zrealizowane, przynajmniej w takim zakresie, jak to sobie uczelnia zakładała - stwierdza w rozmowie z dziennikarzem Gazety Pomorskiej Monika Jabłońska, rzecznik uczelni.

W efekcie Urząd Marszałkowski, przedstawił ofertę zakupu niszczącego obiektu, i – po uzyskaniu zgody Sejmiku Województwa – kupił budynek za 670 tys. złotych. We Włocławku potrzeb, związanych z ochroną zdrowia, jest sporo. Potrzebne jest chociażby miejsce dla Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. W tym miejscu mogłaby powstać także przychodnia psychiatryczna, która we Włocławku taka placówka jest bardzo potrzebna.

Piotr Kryn, dyrektor departamentu zdrowia i nadzoru właścicielskiego w Urzędzie Marszałkowskim zapewnia, że w tegorocznym budżecie województwa zarezerwowano 400 tysięcy złotych na pracowanie programu funkcjonalno-użytkowego zagospodarowania terenu dawnego szpitala.

– Do półtorej miesiąca taki program zostanie opracowany. Da nam on odpowiedź na kluczowe pytania o stan techniczny tego budynku, a właściwie tego co po nim pozostało. Będziemy wiedzieli czy  ma sens odbudowywać ten obiekt, czy go zburzyć i budować go od początku. Na podstawie tego programu będzie mógł powstać kosztorys i będziemy wiedzieli z czym tak naprawdę się mam zmierzyć – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum