Włocławek: kolejny szpital pozwie NFZ o nadwykonania

Autor: Nowości, SA/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2010 13:54

Szpital Wojewódzki we Włocławku zamierza pozwać do sądu NFZ o rozliczenie świadczeń wykonanych ponad limit.

Szpital Wojewódzki we Włocławku domaga się za tzw. nadwykonania 6 mln zł. NFZ jest skłonny zapłacić cztery razy mniej. Szpital nie udziela informacji na ten temat. Sprawa jest w NFZ znana, chociaż Fundusz na razie pozwu nie otrzymał.

Jak twierdzi Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ,  Fundusz zapłacił  za wszystkie świadczenia, wynikające z podpisanej umowy i zaproponował zapłatę za  świadczenia ratujące życie oraz część pozostałych świadczeń. Łączna kwota oferowana przez NFZ wynosiła prawie 1,24 mln zł. Propozycję odrzucono.  

Jeśli sprawa trafi do sądu, będzie kolejną sprawą tocząca się przed sądem o świadczenia, zrealizowane przez szpitale ponad limit przewidziany kontraktem z Funduszem.

Jak powiedział nam Andrzej Troszyński z biura prasowego Centrali NFZ, na koniec 2009 r. w całym kraju toczyły się 124 sprawy o zapłatę nadwykonań na kwotę ok. 205 mln zł. W wyniku tych procesów NFZ musiał zapłacić świadczeniodawcom ponad 71,5 mln zł.

Według szacunków, w całym kraju ponadlimitowe świadczenia wykonane w 2009 r. sięgają 2,7 mld zł. Wskutek zmian w planie finansowym, Narodowy Fundusz Zdrowia w 2009 r. przekazał na ich zapłatę do swoich oddziałów ponad 1,6 mld zł. Pozostałej kwoty brak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum