×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wkrótce nowe, restrykcyjne zasady dostępu do refundowanych aparatów słuchowych?

Autor: niezalezna.pl/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 05 maja 2012 10:01Zaktualizowano: 05 maja 2012 10:09

Osoby niesłyszące czekają średnio ponad rok na aparaty słuchowe. Sytuacja niepełnosprawnych słuchowo jeszcze się pogorszy. Refundowany aparat będzie mogło przepisać tylko kilkuset specjalistów w Polsce - czytamy w "Gazecie Polskiej codziennie"

Wkrótce nowe, restrykcyjne zasady dostępu do refundowanych aparatów słuchowych?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Według Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych, nowe rozporządzenie dotyczące m.in. dostępu do refundowanych aparatów słuchowych przygotowywane aktualnie w Ministerstwie Zdrowia przewiduje, że o ich przyznaniu będą decydowali jedynie audiologowie i foniatrzy. W całym kraju jest około 300 tego rodzaju specjalistów, np. w Krakowie tylko trzech.

Według nieoficjalnych informacji projekt ma zostać za kilka tygodni opublikowany i skierowany do konsultacji - czytamy w artykule "Gazety Polskiej codziennie" na portalu niezalezna.pl.

Obecnie, gdy refundowany aparat może przepisać także laryngolog, niesłyszący czekają na urządzenia od 6 do 15 miesięcy. Po zmianie przepisów kolejki mogą się wydłużyć. Tymczasem w przypadku małego dziecka długie oczekiwanie na aparat kończy się opóźnieniem rozwoju - nie wykształca się np. aparat mowy, ostrzegają specjaliści.

Ministerstwo nie komentuje tych doniesień. Potwierdza, że trwają prace nad nowymi przepisami.

Więcej: www.niezalezna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum