Wieści z giełdy: producent lancetów miał pecha

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 04 września 2009 12:01

Mimo 50-procentowej dynamiki przychodów, analitycy giełdowi obniżyli rekomendacje dla HTL-Strefa - producenta lancetów i nakłuwaczy. Akcje firmy straciły 12 procent.

Wieści z giełdy: producent lancetów miał pecha
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu tygodnia od publikacji wyników producenta lancetów i nakłuwaczy, jego akcje spadły, mimo wzrostu indeksu szerokiego rynku. Wycena analityków obniżona została wskutek problemów technicznych w dostawie lancetów personalnych dla jednego z głównych odbiorców - podczas transportu produktu uszkodzeniu ulegał element lancetu, co spowodowało konieczność zmiany specyfikacji technicznej.

Spółce we znaki dało się także spowolnienie wzrostu samego rynku lancetów, które w wielu krajach nie są refundowane przez państwo. Przez problemy techniczne, spadła sprzedaż ilościowa HTL-Strefy oraz przychody firmy w drugim kwartale 2009 roku w stosunku do analogicznego okresu 2008 roku.

Jak ocenia Krzysztof Pado, analityk BDM, w trzecim kwartale, podobnie jak w drugim, spółka może mieć problemy w segmencie lancetów personalnych. Będzie to konsekwencja wcześniejszych problemów technicznych z dostawą lancetów personalnych dla jednego z głównych odbiorców: - HTL-Strefę i jej rozwój oceniam pozytywnie, jednak osiągane obecnie wyniki oraz obniżenie prognoz zmuszają mnie do obniżenia wyceny akcji z 11,5 do 10,3 zł.

Podobnie firmę ocenia Renata Miś, analityk DM Amerbrokers: - Spółka miała wyjątkowego pecha. Na słabsze wyniki HTL-Strefa złożyły się trzy rzeczy. To problemy techniczne z dostawą lancetów do jednego z kontrahentów, wyższe, niż się spodziewano, zapasy w przejętej w USA spółce oraz ogólny spadek popytu w segmencie lancetów personalnych. Mimo to wierzę, że kolejny kwartał będzie lepszy dla spółki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum