Wierzyciele szpitali nie mają zaufania do rządowego planu

Autor: LJ, PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2009 13:20

Wierzyciele zadłużonego Szpitala im. E. Biernackiego w Pabianicach nie chcą wierzą w rządowy program

Szpital ma prawie 100 mln zł długu, a na spłatę należności czeka ok. 70 wierzycieli. O kłopotach pabianickiego szpitala informowaliśmy wielokrotnie. Niedawno Zbigniew Dychto, prezydent Pabianic, zapowiedział, że czyni starania o pozyskanie środków z resortu zdrowia na oddłużanie. Placówka zostanie też czym prędzej przekształcona w spółkę prawa handlowego.

– Planujemy tworzyć spółkę, świadczyć komercyjne usługi i zagospodarować w sposób racjonalny pozyskaną powierzchnię, na przykład tworząc szkołę pielęgniarstwa, która kiedyś była w Pabianicach – dodał prezydent Dychto.

Nadzieje z rozwiązaniem sytuacji dzięki rządowemu wsparciu finansowemu wiązał także dyrektor placówki, Witold Barszcz, apelując o pilne i niezbędne zasilenie ze środków oddłużeniowych szpitala, by móc spłacić najbardziej pilne zobowiązania, tym bardziej, że widać pierwsze efekty pracy nowej administracji placówki: obniżenie kosztów działania, zwiększenie o jedną czwartą kontraktu z NFZ, oszczędności, powstaje plan naprawczy.

– Apelowałem do wierzycieli, aby jeszcze trochę poczekali, bo placówka chce skorzystać z rządowego programu „Ratujemy polskie szpitale“ i przekształcić się w spółkę prawa handlowego. Niestety, tylko sześciu z nich chciało ze mną na ten temat rozmawiać – powiedział dyrektor Barszcz.

Witold Barszcz przyznał, że większość z wierzycieli, z którymi, rozmawia nie ma zaufania do tego programu, bo on nie potrafi im odpowiedzieć na najprostsze pytania - np. kiedy ruszy program czy ile placówka dostanie pieniędzy.

Zablokowanie kont szpitala spowodowało również wstrzymanie wypłat pracownikom. Problemy z wypłatą wynagrodzeń szpital miał już na początku tego roku. Wtedy konta szpitala zablokował komornik na wniosek ZUS. Zostały odblokowane po zawarciu porozumienia.

Program „Ratujemy polskie szpitale“ zakłada wsparcie finansowe dla samorządów, które zdecydują się przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego. Ma on obowiązywać w latach 2009-2011.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum