Wieruszów: problem miasta na pograniczu województw

Autor: Polska Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2010 10:13

Brak w Powiatowym Centrum Medycznym w Wieruszowie oddziału chirurgii powoduje, że pacjenci wożeni są do szpitala w Wieluniu.

Eunika Adamus, prezes Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie

Z jednej strony to problem odległości – 40 km a z drugiej, zaledwie 12 km bliżej, w Kępnie jest – zdaniem pacjentów – lepszy szpital, wyposażony w lepszy sprzęt i bardziej zadbany. Problem wydawałby się niegodny uwagi gdyby nie fakt, że Wieruszów leży na styku województw – placówka w Wieluniu podlega pod Łódzki OW NFZ, natomiast ta w Kępnie pod Wielkopolski OW Funduszu.

Eunika Adamus, prezes PCM, tłumaczy, że ani szpital, ani powiat nie decydują o tym, gdzie wysłać pacjenta.

– Mamy podpisane umowy współpracy z Wieluniem i Kępnem. Jeśli pacjent sam pojedzie z urazem do Kępna, zostanie tam przyjęty, ale jeśli to nasze pogotowie zabiera go z urazami z domu czy z ulicy po wypadku, to wiezie go do szpitala w Wieluniu – wyjaśnia prezes Adamus.

Aby rozwiązać problem, PCM będzie starało się o uzyskanie zgody na powstanie w szpitalu chirurgii jednego dnia. Brakuje na to jednak pieniędzy. Problem jest także z ich uzyskaniem z RPO, bo marszałek uznał, że PCM nie jest placówką strategiczną.

Problemy wynikają z podziału administracyjnego. Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ zapewnia jednak, że w razie zagrożenia życia, szpitale działają elastycznie i wówczas podział administracyjny nie ma znaczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum