Wieluń: po kolędzie o pieniądze na inwestycje

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2009 10:31

SP ZOZ w Wieluniu pilnie szuka środków na inwestycje w nadchodzącym roku m.in. wśród lokalnych gmin i przedsiębiorców.

Wieluń: po kolędzie o pieniądze na inwestycje
Szpital Powiatowy w Wieluniu wymaga inwestycji.

– Chcemy wystąpić z apelem do samorządów i firm z prośbą o finansowe wsparcie. Bierzemy pod uwagę także powiaty wieruszowski i pajęczański, bo z tych terenów leczy się u nas 30 procent wszystkich pacjentów – mówi Dziennikowi Łódzkiemu Bożena Łaz, dyrektorka wieluńskiego szpitala.

Zebrane w ten sposób pieniądze byłyby gromadzone na oddzielnym koncie. Zbiórka ma trwać do końca września. Pomysł zorganizowania zrzutki na szpital wyszedł od właścicieli wieluńskich firm.

– Każdy przeznacza jakieś pieniądze w ciągu roku na pomoc różnym instytucjom. Dlatego pomyśleliśmy, że można zebrać siły i pomóc szpitalowi. Szpital jakoś sobie radzi. Używając języka medycznego, powiedziałbym, że pacjent rokuje nieźle. Potrzebuje tylko sporego zastrzyku gotówki, żeby szybciej wyjść z choroby – przekonuje prezes Powiatowej Rady Biznesu Krzysztof Owczarek.

Pomysłodawcy akcji zdają sobie sprawę, że może ona spotkać się z różnym przyjęciem. Starosta Andrzej Stępień nie ukrywa, że jednym ten pomysł się spodoba, innym nie. Ma jednak nadzieję, że zarówno firmy, jak i samorządy pozytywnie odpowiedzą na ten apel.

Nadzieje starosty i dyrekcji lecznicy mogą jednak okazać się płonne. Wójtowie tłumaczą, że już teraz sporo wydają na służbę zdrowia z własnych budżetów. Dbają o ośrodki w swoich gminach i na co dzień borykają się z podobnymi problemami finansowymi.

– Raczej wykluczam pomoc dla szpitala w Wieluniu. W tym roku na remont ośrodka zdrowia wydaliśmy już kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na więcej nas nie stać. Poza tym dwa albo pięć tysięcy i tak wieluńskiemu szpitalowi nie pomoże – mówi Sławomir Świgoń, wójt gminy Biała.

Tymczasem pomysłodawcy akcji powtarzają, że przyda się każda złotówka. Podobnego zdania są władze Działoszyna, które już raz wsparły oddział ratunkowy wieluńskiego szpitala. Na co dyrekcja ZOZ planuje przeznaczyć zebrane w ten sposób pieniądze? W zależności od wysokości zgromadzonych środków będą to inwestycje albo zakup nowego sprzętu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum