Wielkopolskie: trzeci dzień głodówki w konińskim szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2012 12:13

Sobota (3 marca) jest trzecim dniem głodówki dziewięciu pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Pracownicy domagają się podwyżek wynagrodzeń, na co szpital, według dyrekcji, nie ma pieniędzy. Protest rozpoczął się 20 lutego.

W miniony czwartek (1 marca) dyrekcja szpitala zaproponowała protestującym zawieszenie na miesiąc akcji strajkowej i jednorazową wypłatę miliona złotych w formie kwartalnych premii. Strajkujący odrzucili te propozycje i ośmiu z nich rozpoczęło w tym dniu głodówkę.

Według Marzeny Kamińskiej, szefowej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w konińskim szpitalu, protestujący złagodzili postulaty - zrezygnowali z żądania 600-złotowych podwyżek i wnioskują o kwartalne dodatki po 200 zł brutto do podstawy pensji wypłacanej od 1 kwietnia. Podwyżka miałaby objąć 1200 pracowników etatowych.

Kamińska powiedziała w sobotę (3 marca), że do udziału w strajku głodowym zapisane są już następne osoby. Poinformowała też, że związkowcy złożyli w prokuraturze zgłoszenie podejrzenia przestępstwa popełnionego przez dyrekcję szpitala, która przywróciła od czwartku (1 marca) planowe przyjęcia i operacje chorych.

- Uważamy, że w ten sposób zdrowie i życie pacjentów jest narażone na niebezpieczeństwo. Strajk jest legalny i dyrekcja nie powinna przywracać planowych przyjęć - stwierdziła Marzena Kamińska.

Tymczasem rzecznik prasowy szpitala Leszek Czajor zaznaczył, że oddziały mają zapewnioną obsługę, a zdrowie i życie chorych nie jest narażone na niebezpieczeństwo. Czajor powiedział też, że szpital nie ma pieniędzy, by spełnić oczekiwania protestujących. Dodał, że propozycja zawieszenia strajku na miesiąc jest związana ze stratami ponoszonymi przez placówkę z powodu nierealizowania w pełni kontraktu z NFZ, jednak nie podał wysokości tych strat.

Według Kamińskiej, kontrakty lekarskie powinny być renegocjowane, ponieważ są zbyt wysokie. Jej zdaniem część pieniędzy można byłoby wtedy przeznaczyć na podwyżkę pensji protestujących. Dodała, że personel nie otrzymał od 4 lat żadnych podwyżek i obecnie pensje wynoszą średnio 3060 zł brutto.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie zatrudnia 1200 pracowników etatowych oraz 180 lekarzy na kontraktach. Placówka posiada 24 oddziały z 849 łóżkami. Na ten rok szpital podpisał kontrakt w wysokości ponad 122 mln zł. W porównaniu z 2011 r. jest on wyższy o 6,2 mln zł. Wartość wykonanych i niezapłaconych przez NFZ świadczeń w 2011 r. wyniosła 18,1 mln zł.

Marzena Kamińska zapowiedziała, że w najbliższy poniedziałek (5 marca) w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu ma się odbyć spotkanie z protestującymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum