Wielkopolskie: szpitale powiatowe podkradają sobie personel, żeby przetrwać

Autor: zlotowskie.pl/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2019 16:06

Sytuacja szpitala powiatowego będzie coraz trudniejsza. Przede wszystkim zabraknie personelu medycznego, w tym lekarzy. Takich informacji wysłuchali w ubiegłym tygodniu członkowie Rady Społecznej Szpitala Powiatowego im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie (Wielkopolskie).

Wielkopolskie: szpitale powiatowe podkradają sobie personel, żeby przetrwać
Fot. archiwum

- Jeśli ministerstwo nie znajdzie rozwiązań, jeśli chodzi o kadry w systemie ochrony zdrowia, czeka nas rzeczywiście problem - zapowiedziała dyrektor Joanna Harbuzińska-Turek.

Szpital na bieżąco publikuje ogłoszenia o możliwości zatrudnienia, praktycznie nie ma miesiąca, żeby nie był ogłoszony konkurs. Dyrektor przyznała, że braki personelu medycznego dotyczą przede wszystkim lekarzy. To zresztą problem wszystkich powiatowych szpitali. W złotowskiej placówce zdrowia w tej chwili są poszukiwani przede wszystkim anestezjolodzy, ginekolodzy, położnicy czy pediatrzy. Braki dotyczą nie tylko lekarzy, ale też innych grup medycznych i pracowników niemedycznych. Rezydenci częściej trafiają do dużych miast. Nawet, gdy pojawiają się młodzi lekarze, część przechodzi do POZ, gdzie pracują jako lekarze rodzinni. Dyrektor złotowskiego szpitala przyznała, że coraz częściej dochodzi do sytuacji, iż pracownicy-lekarze pracujący w szpitalach powiatowych są podkupywani wzajemnie przez placówki. Szpitale podkradają sobie personel, żeby przetrwać.

Narastają też problemy finansowe szpitali. 2018 rok złotowski szpital zamknął jeszcze dodatnim wynikiem finansowym, ale dyrektor jest przekonana, że niebawem to się skończy. Być może już w tym roku. Jak zresztą podkreśliła główna księgowa placówki Iwona Smolińska, na działalności operacyjnej szpital już od lat odnotowuje stratę. To inne składowe bilansu powodują, że ostatecznie wynik finansowy jest dodatni. W 2018 roku wyniósł kilkadziesiąt tys. zł (budżet szpitala wynosi około 46 mln zł).

Więcej: zlotowskie.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum