Wielkopolskie: szpital w Kowanówku poza siecią. Przetrwa dzięki fuzji?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2017 10:03

Szpital Rehabilitacyjno-Kardiologiczny w Kowanówku, aby przetrwać po wejściu w życie ustawy o sieci szpitali, połączy się prawdopodobnie ze Szpitalem Wojewódzkim w Poznaniu. Na razie w placówce trwa protest.

Wielkopolskie: szpital w Kowanówku poza siecią. Przetrwa dzięki fuzji?
Szpital ma czwarty co do wielkości kontrakt na kardiologię i największą rehabilitację kardiologiczną w Wielkopolsce Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na liście ośrodków, które nie wejdą do planowanej sieci, jest Szpital Rehabilitacyjno-Kardiologiczny w Kowanówku. NFZ nie zmierza w tej sprawie interweniować. Wskazuje, że jednostka ma za mało oddziałów, tymczasem rząd zamierza premiować duże szpitale - informuje Gazeta Wyborcza.

W lecznicy trwa protest. Pracownicy przypominają, że ma ona czwarty co do wielkości kontrakt na kardiologię i największą rehabilitację kardiologiczną w regionie.

Gazeta Wyborcza przekonuje jednak, że szpital przetrwa reformę, podobnie jak inne małe szpitale w Polsce, będzie tylko działać pod innym szyldem: połączy się z placówką, która jest już w sieci. Straci wprawdzie autonomię, ale zatrzyma w całości kontrakt (ok. 28 mln zł). Po fuzji pracę mają zachować kardiolodzy z dublujących się oddziałów.

Jak zauważa GW, połączony szpital może - paradoksalnie - na połączeniu zarobić, bo resort zdrowia chce premiować lecznice, które leczą pacjentów kardiologicznych i oferują im zarazem rehabilitację. Takie placówki mają dostać o 20 proc. więcej na kardiologię.

Zamiast dwóch rywalizujących ośrodków, będzie zatem jeden. Takie łączenie zabija konkurencyjność - to pro forma, a nie reforma - konstatuje GW i dodaje, że takie rozwiązanie stwarza także większe ryzyko związane z zarządzaniem.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum