Wielkopolskie: ośrodek dla niewidomych dzieci bez okulisty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 18:33

Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Owińskach (Wielkopolskie) może zostać bez pomocy okulistycznej. Funkcjonująca tam poradnia nie otrzymała kontraktu z NFZ. Fundusz wyjaśnił, że choć oferta spełniała kryteria, to placówka otrzymała zbyt mało punktów w rankingu.

NFZ przekazuje do wiadomości publicznej jedynie listę podmiotów, które dostały kontrakt. Każda placówka starająca się o kontrakt ma do spełnienia kryteria wymagane i dodatkowe. Jeśli chodzi o kryteria wymagane to spełniliśmy wszystkie. W przypadku kryteriów dodatkowych nie spełniliśmy jednego kryterium - podjazd dla niepełnosprawnych zamiast wymaganego nachylenia 5 stopni ma kąt nachylenia 8 stopni - powiedział we wtorek (3 stycznia) PAP kierownik poradni Andrzej Grzybowski.

Dodał, że NFZ poinformował o kryteriach na dwa tygodnie przed złożeniem ofert. Gdyby było to wcześniej, być może udałoby się spełnić warunek dotyczący odpowiednich parametrów podjazdu. Dyrektor ośrodka Maria Tomaszewska dodała, że budynek podlega opiece konserwatorskiej i nie można wprowadzać w nim zmian.

Według niej, poradnia ma pod opieką 175 dzieci z ośrodka, ich podstawowym problemem jest dysfunkcja wzroku.

Rzeczniczka wielkopolskiego NFZ Marta Banaszak powiedziała PAP, że oferta tej placówki spełniała wszystkie kryteria, jednak liczba punktów, jakie otrzymała ona w rankingu nie była wystarczająca do uzyskania kontraktu i tym samym świadczyć usługi w ramach ubezpieczenia.

Podkreśliła, że trwa analiza potrzeb zdrowotnych w województwie i możliwości finansowych NFZ. W najbliższych dniach ogłaszane będą konkursy uzupełniające, choć na razie nie wiadomo, jakie usługi medyczne będą dokupywane.

Oferent może się odwołać od decyzji NFZ. Andrzej Grzybowski złożył już odwołanie.

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach kształcą się dzieci i młodzież do 24. roku życia. W placówce mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych. Ośrodek prowadzi też zajęcia dla niewidomych dzieci do szóstego roku życia w ramach Zespołu Wczesnego Wspierania Rozwoju Dziecka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum