Wielkopolskie: od sierpnia więcej łóżek udarowych

Autor: Radio Poznań/ Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2018 17:52

Od sierpnia województwo wielkopolskie będzie miało o 16 łóżek udarowych więcej. Udar mózgu jest trzecią najczęściej występującą przyczyną śmierci oraz trwałej niepełnosprawności osób dorosłych w Polsce.

Liczba dodatkowych łóżek wynika z analiz dokonanych przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki i Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ - informuje Radio Poznań.

W Wielkopolskiem, mimo dużej liczby oddziałów neurologicznych i udarowych, pacjenci często trafiają na odział udarowy zbyt późno i podjęcie leczenia w czasie pierwszych 4,5 godziny od wystąpienia objawów nie jest już możliwe.

Jak wskazuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, pododdziały udarowe istnieją zawsze przy oddziałach neurologicznych, w regionie są jednak dwa szpitale, w których przy tych jednostkach pododdziałów udarowych brakuje. Stąd decyzja o utworzeniu dodatkowych łóżek udarowych.

Wojewoda dodaje, że jednym ze szpitali posiadającym oddział neurologiczny bez pododdziału udarowego jest Szpital w Puszczykowie im. prof. S.T. Dąbrowskiego. 16 łóżek udarowych znajdzie się właśnie w ramach istniejącego oddziału neurologicznego tej lecznicy.

Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego OW NFZ zaznacza, że Fundusz przeznaczy na ten cel do końca roku ok. 1 mln zł.

Więcej: radiopoznan.fm

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum